Teknoloji Kampüsü

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Haberler
  4. »
  5. Devlet üniversitelerindeki ikinci öğretim programları kapatıldı

Devlet üniversitelerindeki ikinci öğretim programları kapatıldı

Serhat Sarımlı Serhat Sarımlı - - 1 dk okuma süresi
23 0
ikinci-ogretim

Yükseköğretim Kurulu (YÖK) Başkanı Erol Özvar, devlet üniversitelerindeki ikinci öğretim programlarının kapatılacağını duyurdu. Bu önemli değişiklik, üniversitelerdeki program kalitesini artırmaya yönelik çalışmaların bir parçası olarak görülüyor.

Özvar, konuyla ilgili yaptığı açıklamada, “Bu dönem üniversitelerimizdeki program kalitesini artırmaya yönelik belki de en önemli çalışmamız devlet üniversitelerimizdeki ikinci öğretim programlarının kapatılması olmuştur,” dedi.

İlginizi çekebilir; Ehliyet sınavlarında yeni dönem: Süreler uzuyor!

Kararın vakıf üniversitelerini de etkileyeceği belirtildi. Özvar, “Vakıf üniversitelerinde, devlette olduğu gibi, ikinci öğretim programları yerine istihdama duyarlı ve geleceğin mesleklerine uygun programlara dönüştürülmesi temin edilecektir,” ifadelerini kullandı.

YÖK, vakıf üniversitelerinden gelecek yıla yönelik planlamalarını bu karara göre yapmalarını istedi.

Geçen yıl yaklaşık 80 bin öğrencinin 1308 ikinci öğretim programına yerleştiği göz önüne alındığında, bu kararın YKS kontenjanlarında önemli bir düşüşe neden olacağı öngörülüyor.

Ayrıca, yeni düzenleme kapsamında mimarlık, eczacılık, psikoloji, beslenme-diyetetik ve bazı temel bilim programlarında kontenjanların azaltılması planlanıyor.

What’s your Reaction?
1
0
0
0

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir