Teknoloji Kampüsü

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Haberler
  4. »
  5. Disney, Metaverse Projelerine Odaklanan Ekibini Beklenmedik Şekilde İşten Çıkardı!

Disney, Metaverse Projelerine Odaklanan Ekibini Beklenmedik Şekilde İşten Çıkardı!

Disney, sadece birkaç ay önce büyük umutlarla kurulan metaverse ekibini işten çıkardığını açıkladı. İşten çıkarmalar dev şirketlerde hızla artarken, bugün Disney'den gelen haber şaşırtıcıydı. Şirket, önümüzdeki birkaç hafta içinde toplamda 7.000 çalışanını işten çıkaracağını duyurdu.

Teknoloji Kampüsü Teknoloji Kampüsü - - 3 dk okuma süresi
110 0
Disney Metaverse

The Wall Street Journal’ın aktardığı bilgilere göre, işten çıkarmalar zaten başlamış durumda ve ilk hedeflerden biri Disney’in büyük beklentilerle kurduğu metaverse departmanı oldu. Metaverse ekibindeki tüm çalışanlar işten çıkarıldı. Kesin çalışan sayısı bilinmese de, 50 civarında olduğu belirtildi.

Eski Disney CEO’su Bob Chapek’in yerini Bob Iger’e bıraktığı Kasım 2022’de, Chapek metaverse teknolojilerini “yeni nesil hikaye anlatımı” olarak adlandırmıştı. Şirket, metaverse teknolojilerine odaklanan “Yeni Nesil Hikaye Anlatımı ve Tüketici Deneyimleri” adlı bir ekip kurmuştu.

Ancak metaverse ekibinin yolculuğu çok uzun sürmedi. Wall Street Journal’ın şirket içindeki kaynaklardan aldığı bilgilere göre, ekip içindeki tüm çalışanlar işten çıkarıldı. Bu arada, metaverse ekibinin lideri Mike White’ın Disney+ bünyesinde görev yapmaya devam edeceği belirtildi.

Disney Metaverse Projelerine Yönelik Umutlarını Yitirdi mi?

CEO değişikliği ve metaverse ekibinin dağıtılması gibi son gelişmeler, Disney’in metaverse’den umutlarını yitirdiğine işaret ediyor gibi görünse de, kesin bir açıklama henüz yapılmadı. Kararın yeni CEO Bob Iger ile ilgisi olmadığı belirtildi.

Geçen yıl Iger, kullanıcıların metaverse uygulamalarında kendi çevrimiçi avatarlarını oluşturmalarına olanak tanıyan ‘Genies Inc.’ şirketine yatırım yapmış ve şirketin yönetim kuruluna katılmıştı.

Teknoloji Haberleri

Elbette, CEO’ların kişisel ilgi alanları şirketin geleceği için kesin bir açıklama olamaz. Disney’in bu işten çıkarmaları maliyetleri azaltmak amacıyla yapmış olmasına rağmen, başlangıçta metaverse ekibinin seçilmesi, projeye ilişkin şu an için gelecek beklentisinin olmadığını düşündürebilir.

Metaverse projeleri, büyük teknoloji şirketleri ve yatırımcılar arasında giderek daha fazla ilgi görmekte ve potansiyel olarak önemli ekonomik faydalar sağlamakta. Bu nedenle, Disney gibi büyük bir şirketin metaverse ekibini işten çıkarması, sektörde dikkat çekici bir gelişme olarak değerlendirilebilir.

İlerleyen günlerde Disney’in metaverse projelerine ilişkin planları ve gelecekte ne yönde hareket edeceği daha netleşecektir.

What’s your Reaction?
4
10
0
3

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir