Teknoloji Kampüsü

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Haberler
  4. »
  5. En çok kullanılan tarayıcılar belli oldu

En çok kullanılan tarayıcılar belli oldu

Serhat Sarımlı Serhat Sarımlı - - 2 dk okuma süresi
41 0
En-Cok-Kullanilan-Internet-Tarayicilari

En çok kullanılan tarayıcılar belli oldu! Statcounter‘ın Mayıs 2024 raporuna göre, Microsoft Edge masaüstü tarayıcı pazarında tüm zamanların en yüksek seviyesi olan %13,14 pazar payına ulaşarak rekor kırdı. Edge, bir önceki aya göre 0,32 puanlık artışla zirveye yerleşti.

Peki en çok kullanılan tarayıcılarda son durum ne?

En çok kullanılan tarayıcılar tablosunda lider konumundaki Google Chrome ise Mayıs ayında yüzde 65,65’ten yüzde 64,87’ye düşerek önemli ölçüde kullanıcı kaybetti. Apple’ın Safari tarayıcısı ise yüzde 8,79 pazar payıyla üçüncü sırada yer aldı ve bir önceki aya göre 0,35 puanlık artış kaydetti.

Masaüstü Tarayıcı Pazarının Liderleri:

  1. Google Chrome – %64,87
  2. Microsoft Edge – %13,14
  3. Apple Safari – %8,79
  4. Mozilla Firefox – %6,64
  5. Opera – %3,23

Mobil Tarayıcı Pazarında Google ve Apple Önde

Mobil tarayıcı pazarında ise Google Chrome yüzde 65,94 ve Apple Safari yüzde 23,47 pazar paylarıyla lider konumda. Microsoft Edge’in mobil sürümü ise yüzde 0,34’lük payıyla Samsung Internet’in (yüzde 4,43) gerisinde kaldı.

İlginizi çekebilir: Intel ve AMD dahil bir çok teknoloji devi Nvidia’ya rakip oluyor

Microsoft, Edge’in daha fazla kullanıcı kazanmasını sağlayacak yeni özelliklere odaklanıyor. Mobil platformlarda uzantı desteğinin gelmesi, Edge’in mobil kullanımını artırabilir. Ancak şirket henüz tüm kullanıcılara bu desteği sunmuyor.

Statcounter verilerine göre Microsoft Edge, masaüstü tarayıcı pazarında son dönemde önemli bir yükseliş yakalayarak rekor seviyelere ulaştı. Chrome ve Safari’nin de yakın gelecekteki konumları merak konusu.

What’s your Reaction?
0
0
0
0

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir