Teknoloji Kampüsü

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Haberler
  4. »
  5. FBI, Hayalet Bilgisayar Korsanları Konusunda Uyardı

FBI, Hayalet Bilgisayar Korsanları Konusunda Uyardı

Eymen Taner Eymen Taner - - 2 dk okuma süresi
75 0
Bilgisayar

FBI, çevrimiçi dolandırıcılıkla ilgili yeni bir yöntem konusunda uyarıyor. Yaşlı insanlar gibi kısıtlı dijital okuryazarlık becerisine sahip kitleleri hedef alan “hayalet bilgisayar korsancılığı” planları, mağdurlar için büyük kayıplara neden oluyor. İşte detaylar

Hayalet bilgisayar korsanları, nasıl dolandırıyor?

ABD devlet kurumu, dolandırıcılıkların teknik destek bahanesiyle ortaya çıktığını belirtti. Siber suçlular, mağdurların güvenini kazanabilmek için kendilerini teknik destek hizmetleri, finansal kurumlar ve hükümet çalışanları gibi gösteriyorlar.

Bu dolandırıcılık yöntemi; mağdurların kişisel bilgisayarlarına uzaktan erişim sağlayan belirli bir programı yüklemeleri gerektiğini söyleyen bilgisayar korsanlarının, sözde bir teknik destek servisi için telefonla veya e-posta yoluyla bağlantı kurmasıyla başlıyor. Sonrasında dolandırıcılar, kurbanlarının kişisel bilgisayarlarının saldırıya uğrama riski altında olduğunu iddia ediyor ve kurbanlardan olağandışı değişiklikler olup olmadığını “kontrol etmek” için banka hesabına erişim vermelerini istiyor.

Siber suçlular bir banka çalışanı gibi davranarak, ardından mağdurların güvenlik nedeniyle tüm parayı başka bir hesaba aktarmaları talimatını veriyor.

Dolandırıcılık

FBI’a göre, dolandırıcıların birikimlerini koruduklarına ikna olan birçok kişi, sonunda tüm paralarını kaybediyor. Sadece bu yılın Ocak ve Haziran ayları arasında, FBI’ın İnternet Suçları Şikayet Merkezi, bu tür dolandırıcılıkla ilgili 542 milyon dolar civarında kayıplarla 19.000 şikayet aldı. Bu dolandırıcılık yöntemi, neredeyse %50’si 60 yaşın üzerindeki kitleyi hedef alıyor. Peki, siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi bizimle yorumlar kısmından paylaşabilirsiniz.

What’s your Reaction?
0
0
0
0

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir