Teknoloji Kampüsü

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Teknoloji Haberleri
  4. »
  5. Firefox’tan büyük güncelleme: 25 yıllık hata sonunda düzeltiliyor

Firefox’tan büyük güncelleme: 25 yıllık hata sonunda düzeltiliyor

Serhat Sarımlı Serhat Sarımlı - - 2 dk okuma süresi
47 0
firefox

Mozilla’nın popüler web tarayıcısı Firefox, 128.0 sürümüne kavuşuyor. Linux kullanıcıları için şimdiden indirilebilir durumda olan bu güncelleme, kullanıcılara birçok yeni özellik sunarken, çeyrek asırlık bir sorunu da nihayet çözüme kavuşturuyor.

Phoronix’in haberine göre, yeni sürümle birlikte gizli tarama modunda korumalı içeriklerin oynatılabilmesi mümkün olacak. Bu, özellikle Netflix gibi popüler akış platformlarını kullananlar için sevindirici bir gelişme.

Firefox 128’in dikkat çeken diğer özellikleri arasında, kullanıcı verilerini temizlemek için daha bütünleşik bir arayüz ve sekme önizlemelerinde canlı demo gösterimi yer alıyor. Ayrıca, DNS proxy sunucusu artık varsayılan olarak SOCKS v5 protokolünü kullanacak.

İlginizi çekebilir; Firefox, eski Windows sürümlerine desteğini sürdürüyor

mozilla
mozilla firefox logo

Tarayıcı, CHIPS (Cookies Having Independent Partitioned State) standardına destek sağlarken, daha geniş bir yelpazedeki metin/* dosya türlerini de işleyebilecek.

Ancak bu güncellemenin belki de en çarpıcı yanı, 25 yıl önce ilk kez rapor edilen bir hatanın giderilmesi. “Metin alanı” HTML öğesindeki satır ve sütunların yanlış kullanımı sorunu, nihayet çözüme kavuşuyor.

Geliştiriciler için de yenilikler var: CSS göreli renk sözdizimi artık varsayılan olarak etkin durumda. CSS’in içerik özelliği, resimler için alternatif metin desteği sunuyor ve çeşitli yeni API’ler ekleniyor.

Firefox 128’in deneysel özelliklerinden biri de, standart ve JPEG-XL görüntü istekleri için “image/jxl” MIME türü desteği.

Bu güncellemeyle Mozilla, hem kullanıcı deneyimini iyileştirmeyi hem de uzun süredir devam eden teknik sorunları gidermeyi hedefliyor. Firefox 128 şuanda tüm kullanıcılar tarafından kullanılabilir durumda.

What’s your Reaction?
0
0
0
0

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir