Teknoloji Kampüsü

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Haberler
  4. »
  5. Google Chrome’un Yeni IP Koruması Kullanıcı Gizliliğini Hedefliyor

Google Chrome’un Yeni IP Koruması Kullanıcı Gizliliğini Hedefliyor

Eymen Taner Eymen Taner - - 2 dk okuma süresi
61 0
IP Koruması

Google, Chrome kullanıcılarının gizliliğini korumak için IP adreslerini gizleyecek. Bu bağlamda test edilen yeni IP Koruması özelliği, belirli alanlarda üçüncü-parti trafiğini proxy’ler aracılığıyla yönlendirmeyi amaçlıyor. İşte detaylar

Google’ın IP Koruma özelliği nedir?

Web sitelerinin, kullanıcı etkinliklerini izlemesine izin vererek kalıcı kullanıcı profillerinin oluşturulmasına olanak sunan IP adresleri için doğrudan bir devre dışı bırakma ayarı sunulmamasından dolayı Google’ın üçüncü taraf çerezlerinin aksine, kullanıcılarda önemli gizlilik endişeleri oluşuyor.

Bu bağlamda kullanıcıların gizliliğini artırmayı hedefleyen Google, IP tanımlama isteklerini maskeleyerek proxy sunucularını kullanacak. Google, böylece diğer şirketler üzerinde minimum etki sağlarken altyapının performansını değerlendirecek. Aynı zamanda dengeyi korumak amacıyla, yalnızca ABD tabanlı IP adreslerine sahip istemcilere proxy erişimi sağlayacaktır.

Google Chrome

IP adreslerinin, kullanıcıların çevrim içi verilerini toplamak için kötüye kullanıldığının farkında olan Google Chrome geliştiricileri, bu doğrultuda kullanıcı gizliliğini korumak adına web’in temel işlevleri arasında bir profil oluşturmayı amaçlıyor. Test aşamasındaki IP Koruma hizmetine katılmak için kullanıcıların Chrome’da oturum açması gerekiyor. Google ayrıca, Chrome tarayıcısı kullanıcıları arasından yalnızca çok küçük bir oranın ilk teste otomatik olarak kaydolacağını belirtti.

Olası kötüye kullanımı önlemek için, Google tarafından kullanılan bir kimlik doğrulama sunucusu, erişim hareketlerini proxy’ye dağıtacak ve her kullanıcı için bir kota belirleyecek. Peki, siz Google’ın bu IP Koruması hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi bizimle yorumlar kısmından paylaşabilirsiniz.

What’s your Reaction?
0
0
0
0

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir