Teknoloji Kampüsü

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Haberler
  4. »
  5. Google, Gemini yapay zekasını Pixel 8’e getiriyor

Google, Gemini yapay zekasını Pixel 8’e getiriyor

Eymen Taner Eymen Taner - - 3 dk okuma süresi
223 0
google gemini

Google, yeni büyük dil modeli (LLM) Gemini’yi, Pixel 8 telefonlara getiriyor. Bu bağlamda akıllı telefon, AI modelinin bir versiyonu olan Gemini Nano’yu yerel olarak kullanabilecek ve Google Pixel 8 Pro ve Samsung Galaxy S24’ün ardından Gemini yapay zeka desteğini alan bir sonraki cihaz olacak. İşte detaylar!

Google Gemini AI desteği genişliyor!

Google Pixel 8, AI performansını güçlendirmek için tasarlanmış, Pro versiyon ile aynı Tensor G3 işlemciye sahip. Bu nedenle, genel deneyim her iki cihazda da benzer şekilde seyrediyor. Yeni AI desteği, şimdilik sadece bir geliştirici önizlemesi olarak gelecek. Zira Google, geri bildirim toplamak ve daha alt segmentteki telefonlarda Gemini’nin nasıl çalıştığına dair fikir sahibi olmak istiyor.

Şirket başlangıçta, Google Pixel 8 Pro modeliyle aynı çipe sahip olmasına rağmen, Pixel 8’in “donanım sınırlamaları” nedeniyle yerel olarak Gemini AI’ı kaldıramayacağını söylemişti. Ancak görünüşe göre, Google bu düşüncesinden caymış durumda. İki telefon arasındaki temel fark ise: RAM kapasitesi. Standart versiyon, amiral gemisinden 4 GB daha az olmak üzere toplam 8 GB RAM’e sahip.

gemini

Gemini Nano, Gboard’un akıllı yanıt araç setine sahip. Bu bağlamda, mesajlara yanıtlar önerebiliyor. WhatsApp’a özel olarak başlayan destek, önümüzdeki aylarda daha fazla mesajlaşma uygulamasına gelecek. Aynı zamanda Gemini Nano, Pixel 8 Pro ve Samsung S24‘te Mesajlar uygulamasında cihaz üzerinde Magic Compose özelliğini güçlendirmek için kullanılıyor, ancak Google bu özel aracın standart Pixel 8’e gelip gelmeyeceğini açıklamadı. Bunlara ek olarak, LLM’den güç alan Recorder uygulaması, cihazda yerel olarak çalışan geliştirilmiş bir Gemini destekli özetleme özelliği olarak sunuluyor.

Peki, siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Önümüzdeki günlerde hangi akıllı telefonlar Google Gemini desteği alabilir? Görüşlerinizi bizimle yorumlar kısmından paylaşabilirsiniz.

What’s your Reaction?
1
0
0
0

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir