Teknoloji Kampüsü

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Teknoloji Haberleri
  4. »
  5. Google Translate, 110 yeni dili desteklemeye başladı

Google Translate, 110 yeni dili desteklemeye başladı

Serhat Sarımlı Serhat Sarımlı - - 2 dk okuma süresi
34 0
Google-Translate

Google, popüler çeviri hizmeti Google Çeviri’ye yapay zeka desteğiyle 110 yeni dil eklediğini duyurdu. Bu ekleme, hizmetin tarihindeki en büyük genişleme olarak dikkat çekiyor.

Şirket, 2022 yılının sonlarında eklediği 24 dilin üzerine bu yeni dilleri ekleyerek toplam dil sayısını önemli ölçüde artırdı. Bu genişleme, Google’ın çok dilli metinler ve dilsel nüanslar konusunda önceden eğitilmiş PaLM 2 büyük dil modeli sayesinde gerçekleştirildi.

Yeni eklenen dillerin dörtte biri Afrika kökenli. Bunlar arasında Fon, Kikongo, Luo, Ga, Swati, Venda ve Wolof gibi diller bulunuyor. Google’ın yapay zeka modeli, küçük topluluklar tarafından konuşulan ve hatta neredeyse hiç anadili konuşuru kalmamış dilleri bile çevirebiliyor.

google-translate
google translate english canto 2

İlginizi çekebilir; AAA Oyunlar iPhone’larda beklenen başarıyı yakalayamadı!

Google, bu hamleyle “1000 Dil Girişimi” olarak adlandırdığı projesine bir adım daha yaklaşmış oldu. Bu projenin hedefi, dünyada en çok konuşulan 1000 dili destekleyebilen bir yapay zeka modeli geliştirmek.

Eklenen diller arasında en çok talep edilenlerden ve eğitilmesi en zor olanlardan biri Kantonca oldu. Google, Kantonca’nın Mandarin Çincesi ile benzerliklerinin, veri toplama ve model eğitimi sürecini zorlaştırdığını belirtti.

İlginç eklemeler arasında Papua Yeni Gine’den İngilizce tabanlı bir kreol dili olan Tok Pisin de yer alıyor. Ancak, Singapur’un pidgin-kreol dili olan Singlish henüz eklenmedi.

Google Çeviri, 2023 yılında 18. yılını kutlamıştı ve o dönemde 100 civarında dili destekliyordu. Bu yeni eklemeyle birlikte, hizmet artık çok daha geniş bir dil yelpazesine hitap ediyor.

What’s your Reaction?
0
0
0
0

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir