Teknoloji Kampüsü

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Haberler
  4. »
  5. Huawei intikam alıyor: Windows rakibi HarmonyOS’un PC’lere geleceği doğrulandı!

Huawei intikam alıyor: Windows rakibi HarmonyOS’un PC’lere geleceği doğrulandı!

Bir dönem ticari kısıtlamalarla boğuşan Huawei, HarmonyOS işletim sistemiyle masaüstü platformda da yer etmeyi hedefliyor!

Eymen Taner Eymen Taner - - 3 dk okuma süresi
126 0
Huawei

Bildiğiniz üzere birkaç yıl önce ABD ticari yaptırımlarına maruz kalan Huawei; akıllı telefon dünyasına, Apple ile girdiği rekabetle yön verirken birden Google Servislerinden de mahrum kalınca kendi işletim sistemini geliştirmek zorunda kaldı. Sonrasında Huawei, HarmonyOS’u piyasaya sürerek ekosistemine entegre etti. Akıllı telefonlar, tabletler ve akıllı saatler tarafından kullanılan işletim sistemi giderek daha yaygın hale geliyor.

HarmonyOS, 2024 yılında PC’lerle buluşacak!

Şimdi ise son kaynaklara göre, HarmonyOS’un yakında bilgisayarlara da can vereceği doğrulandı. Eski Huawei tüketici iş yazılımı bölümü başkanı Wang Chenglu, Çin’in sosyal medya platformu Weibo üzerinden kendisine yöneltilen: “HarmonyOS PC sürümünü gelecek yıl görebilecek miyiz?” şeklindeki soruya “Evet” cevabını vererek, söylentilere noktayı koymuş oldu. Eski Huawei yöneticisinin duyurduğu bu büyük gelişme, ileride PC endüstrisinin bakış açısını değiştirebilir yani Windows ve MacOS için bir rekabet ortamı doğuyor olabilir. Bilmeyenler için Wang Chenglu, Huawei’den ayrılmadan önce EMUI ve HarmonyOS yazılımlarının arkasındaki en üst düzey yönetici idi. HarmonyOS işletim sisteminin PC’lere geleceği kesinleşmesine rağmen net bir tarih belirtilmediği hatırlatalım.

HarmonyOS

HarmonyOS için ilk denemeler olumlu!

Aslına bakılırsa bu söylentilerin kaynağı elbette bulunuyor. Bağımsız geliştiriciler, Huawei’nin yeni işletim sistemini PC’lerde çalıştırmayı çoktan başardılar. Gücünü, Intel Core i5-8265U işlemciden alan HP markalı bir dizüstü bilgisayarda, açık kaynak kodlu HarmonyOS işletim sistemi çalıştırıldı. Beklenenin aksi şekilde, HarmonyOS ile Intel tabanlı dizüstü bilgisayarda uyumsuzluk sorunu yaşanmadı. Bilgisayarın tüm donanımı işletim sistemine entegre edilebildi.

HP

Şu anlık işletim sisteminin hangi bilgisayarlara ulaşacağı, desteklenen bilgisayarda nasıl bir kurulum ve güncelleme politikası izleneceği ve tavsiye edilen sistem gereksinimleri gibi hususlar hakkında bilgi sahibi değiliz. Peki; sizce HarmonyOS, desteklendiği takdirde yıllardır işletim sistemi sektörünü adeta tekelleştiren Windows’a bir alternatif olabilir mi? Görüşlerinizi bizimle yorumlar kısmından paylaşabilirsiniz.

What’s your Reaction?
24
9
0
3

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir