Teknoloji Kampüsü

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Haberler
  4. »
  5. IMEI Kayıt Ücretine Rekor Zam!

IMEI Kayıt Ücretine Rekor Zam!

Serhat Sarımlı Serhat Sarımlı - - 2 dk okuma süresi
55 0
IMEI

Türkiye’de 2024 yılında yurt dışından getirilen telefonların IMEI kayıt ücretinin 31.692 TL olacağı açıklandı. Bu ücret, 2023 yılında 20.000 TL olarak belirlenmişti. İşte detaylar.

Ekim ayı enflasyon verilerinin belli olması ve yeniden değerleme oranının belirlenmesinin ardından, yurt dışı telefon kayıt ücretinin de artacağı tahmin ediliyordu. Bu tahminler, Ticaret Bakanlığı tarafından yapılan açıklamayla doğrulandı.

Açıklamada, 2024 yılında yolcu beraberinde yurt dışından getirilen telefonların IMEI kayıt harcının 31.692 TL olarak belirlendiği belirtildi. Bu ücret, 2023 yılına göre yüzde 58,3 oranında artış anlamına geliyor.

IMEI kayıt ücreti, yurt dışından getirilen telefonların Türkiye’de kullanılabilmesi için ödenmesi gereken bir harçtır. Bu ücret, 120 gün içinde e-Devlet üzerinden ödenebilir.

İlginizi çekebilir; Xbox Game Pass Aboneliklerine Yüzde 100’e Yakın Zam!

IMEI kayıt ücretinin artması, yurt dışından telefon getirmeyi düşünen kişiler için önemli bir maliyet artışı anlamına geliyor. Bu durum, yurt dışından telefon getirmenin Türkiye’de satışa sunulan telefonlardan daha pahalı hale gelmesine yol açacak.

IMEI Kaydı Nasıl Yapılır?

Yurt dışından getirilen telefonların kayıt edilmesi için BTK’nın belirttiği 120 gün içinde e-Devlet üzerinden başvuruda bulunulması gerekiyor.

Kayıt işlemi için öncelikle E-devlet üzerinden kayıt hakkı sorgulanır ve daha sonra harç ücreti yatırılıp kayıt işlemleri tamamlanır.

T.C. kimlik numarası ve yabancı kimlik numarası bulunan, e-Devlet şifresi alabilen kişilerin tek kayıt mercii olan e-Devlet kapısı https://www.turkiye.gov.tr/btk-imei-kaydet üzerinden sisteme giriş yaparak gerekli bilgileri doldurmak suretiyle kayıt işlemi gerçekleştirilir.

E-devlet kapısı üzerinden işlemde bulunmasına izin verilmeyen kişiler (diplomatik belge sahipleri) Abone Kayıt Merkezlerine başvurabilir.

Neler düşünüyorsunuz? Sosyal ağlarımızı kullanarak görüşlerinizi diğer Teknoloji Kampüsü okuyucularıyla paylaşın.

What’s your Reaction?
0
0
0
0

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir