Teknoloji Kampüsü

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Haberler
  4. »
  5. Intel, ABD ordusuna çip üreterek milyarlarca dolar kazanacak!

Intel, ABD ordusuna çip üreterek milyarlarca dolar kazanacak!

Eymen Taner Eymen Taner - - 2 dk okuma süresi
114 0
intel

Intel, Amerikan askeri ve istihbarat programı için gelişmiş yarı iletken çipler üretmek üzere 3.5 milyar dolarlık fonu kasasına koymaya hazırlanıyor. Bu bağlamda Intel, ABD’deki en büyük savunma destekçilerinden biri olacak.

Intel, 10 milyar dolar kazanç elde edecek

2022 yılında kabul edilen CHIPS Yasası, ABD’li yarı iletken üreticilerine finansal destek sağlamak adına, 52 milyar dolarlık fon oluşturan devasa bir yasaydı. Çip devi Intel ise, görünüşe göre bu pastadan en büyük payı alacak olan şirket konumunda. Nitekim Intel’in bu yasa kapsamında yaklaşık 10 milyar dolar kazanç elde etmesi bekleniyor. Aynı zamanda şirket, ABD askeri ve istihbarat programları kapsamında gelişmiş yarı iletken çipler üretmek üzere 3.5 milyar dolarlık bir anlaşmaya vardı.

xeon

ABD Temsilciler Meclisi tarafından kabul edilen harcama tasarısı, Intel’i savunma pazarı için önde gelen silikon üreticisi olarak sağlamlaştıracak. Aynı zamanda, söz konusu anlaşmanın üç yıl boyunca süreceği belirtildi. Intel’in halihazırda çeşitli ABD bakanlıklarıyla devam eden ilişkileri olduğunu da belirtmekte fayda var. Örneğin, Xeon ve GPU Max işlemcileri Enerji Bakanlığı’nın süper bilgisayarının kalbinde yer alıyor.

ABD’li yarı iletken üreticisi için sağlanacağı belirtilen 10 milyar dolarlık fonun diğer bölümünün, ne zaman ve hangi anlaşmalarla ödeneceği henüz belli değil. Peki, siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Intel işlemcileri mi, AMD işlemcileri mi tercih ediyorsunuz? Görüşlerinizi bizimle yorumlar kısmından paylaşabilirsiniz.

What’s your Reaction?
1
0
0
0

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir