Teknoloji Kampüsü

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Haberler
  4. »
  5. 14. Nesil Intel Raptor Lake Refresh İşlemcilerin Çıkış Tarihi Belli Oldu!

14. Nesil Intel Raptor Lake Refresh İşlemcilerin Çıkış Tarihi Belli Oldu!

Intel'in AMD Ryzen 7000X3D serisine rakip olacak 14. Nesil Intel Raptor Lake Reflesh İşlemcilerin çıkış tarihi belli oldu.

Eymen Taner Eymen Taner - - 3 dk okuma süresi
18 0
Intel

Son zamanlarda artan sızıntılarla birlikte Intel tarafından yeni CPU hamlesi geliyor. Yeni iddalara göre Intel, 2023 yılının son çeyreğinde yeni 14. Nesil Core işlemcilerini piyasaya sürecek.

Yeni Intel Anakart Masraflarına Gerek Kalmayacak!

Çinli teknoloji şirketi Enthusiast Citizen (ECSM) yaklaşan Intel CPU ürün lansmanları hakkında bir varsayım da bulundu. İçerideki bir bilgi gönderimine göre mevcut 13. Nesil Raptor Lake işlemcilerin yenilenmesiyle piyasaya sürülecek olan Raptor Lake Refresh 14. Nesil Core işlemcilerin 17 Ekim ve 23 Ekim tarihleri arasında duyrulması bekleniyor. Ayrıca yeni seri, bir işlemci hariç en son BIOS’a sahip tüm LGA1700 anakartlarla uyumlu olacak. ECSM, K ibaresi bulunmayan modellerin Ocak ayındaki CES ticaret etkinliğiyle aynı zamana denk gelen 2024’ün ilk haftasında geleceğini varsayıyor. Core i7-14700K modelinin 8 Performans ve 12 Verimlilik çekirdeğinden oluşan yeni bir yapılandırmaya sahip olduğu söyleniyor ve mevcut LGA1700 anakartlarının bu CPU’yu çalıştırmak için büyük olasılıkla bir ürün yazılımı yükseltmesi gerektireceği söyleniyor.

Yeni nesil masaüstü platformu Arrow Lake’ten de bahseden ECSM, ürün lansmanı için doğru bir zaman belirleyemese de, masaüstü Arrow Lake 15. Nesil Çekirdek için anakart yonga setleri hakkında içeriden bilgilere sahip gibi görünüyor. Intel Z890, B860 ve H810 yonga setleri, uygun yeni nesil CPU’lar için olası adaylar olarak adlandırılıyor ve H870’in geliştirme aşamasından çekildiği iddia ediliyor. Ayrıca ECSM, rakip bir AMD Zen 5 serisinin bu yıl gelmediğini de iddia ediyor.

işlemci

Ciddi sızıntılara göre CPU devi Intel, bazı radikal değişiklikler ile AMD‘nin karşına güçlü bir şekilde çıkmayı planlıyor. Peki sizce Intel, Raptor Lake işlemciler ile yakaladığı üstünlüğü en yeni nesil işlemcilerilerinde de koyucabilecek mi? Düşücelerinizi bizimle yorumlar kısmandan paylaşabilirsiniz.

What’s your Reaction?
16
3
2
3

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir