Teknoloji Kampüsü

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Haberler
  4. »
  5. iPhone’da fotoğraf düzenlemek için en iyi 5 uygulama

iPhone’da fotoğraf düzenlemek için en iyi 5 uygulama

Teknoloji Kampüsü Teknoloji Kampüsü - - 5 dk okuma süresi
48 0

Fotoğraflar şüphesiz telefonlarımızdaki en değerli veri parçalarından bazıları. Sosyal medyaya koymak için özel anlarımızı yakalamaya çok zaman harcıyoruz. 

Kamera donanımınız, fotoğrafı nasıl çektiğiniz ve sonrasında görüntüyü düzenlemeniz fotoğraf kalitenizi etkiliyor. Birçoğumuz iPhone’larımızı yalnızca kamera performansı iyileştirmeleri için yükseltiyoruz. Fakat harika fotoğraflar çekmekle ilgili ipuçlarını ve püf noktalarını öğrenmekle ilgilenen bir iPhone kullanıcısıysanız, yerel Apple Store’da veya Apple’ın web sitesinde verilen “Bugün Apple’da” oturumuna katılmayı düşünebilirsiniz . Tüm teknik bilginin yanı sıra fotoğraflarınızı iyileştirmenin üçüncü yolu da düzenlemedir.

Küçük ince ayarlar bile görüntünüzü önemli ölçüde değiştirmenize yardımcı olabilir. Doğal olarak, çektiğiniz bir fotoğrafı geliştirmekle ilgileniyorsanız, iOS uygulama mağazasında size yardımcı olacak birkaç harika fotoğraf düzenleme uygulaması var.

Aşağıda, severek kullandığım beş fotoğraf düzenleme uygulamasını derledim:

Fotoğraflar

Fotoğraflar uygulaması her Apple cihaza önceden yüklenmiş olarak gelir. Çoğu kişi aracı sadece fotoğraf kitaplığına göz atmak için kullansa da, iyi bir fotoğraf düzenleme uygulaması da olabilir. Fotoğraflar uygulamasını açtığınızda, sağ üst köşedeki mavi ‘düzenle’ düğmesine dokunun. Bu sizi düzenleme menüsüne getirir. Burada görüntü ‘Kırpma’, ‘Eğimleme’, ‘Filtre uygulama’ gibi küçük değişiklikler yapabilir veya ‘Pozlama’, ‘Parlaklık’ ve ‘Gölgeler’ gibi fotoğraf ayrıntılarını ayarlayabilirsiniz. ‘Portre Modu’nda fotoğraf çekerseniz, arka plan bulanıklığını değiştirebilir veya portre aydınlatması uygulayabilirsiniz.

Bunlar deneyimli kişilere küçük değişiklikler gibi görünebilir. Yine de, fotoğraf düzenlemenin ilk adımı olan bu küçük ince ayarlar, fotoğraf düzenleme yeteneğinizi geliştirir. Örneğin, daha agresif bir kontrast oluşturmak için bir fotoğrafı tuhaf bir açıyla eğmenizi veya aydınlatma ayrıntılarıyla oynamanızı öneririm.

ReTouch

ReTouch, bir fotoğraftan istenmeyen nesneleri kaldırmaya odaklanan harika bir iOS ve iPad uygulamasıdır. M1 Mac’lerde de mevcut olan ReTouch’a ₺18,99 karşılığında sahip olabilirsiniz. İlk olarak, istenmeyen bir nesne veya kusur içeren bir görüntüyü ReTouch’a içe aktarın. Ardından, yeşil bir vurgu ile istenmeyen nesnenin üzerine parmağınızı, apple pencil’inizi veya imlecinizi sürükleyin.

Son olarak, ‘Git’ düğmesine basmak istenmeyen nesneyi kaldıracaktır. ReTouch, nesne iyileştirmeyi diğer uygulamalardan daha iyi yapıyor ve inanılmaz derecede kullanıcı dostu.

App Store’da TouchReTouch

Snapseed

Snapseed, Google tarafından oluşturulan ücretsiz ve yetekli bir fotoğraf düzenleme uygulamasıdır. Snapseed kolayca filtreler uygulamanıza, döndürmenize, kırpmanıza ve istenmeyen nesneleri kaldırmanıza olanak tanıyor. ‘Araçlar’ menüsü altında, Google’ın altyapısını kullanan Snapseed’e özgü bazı düzenleme araçlarını bulabilirsiniz.

‘Perspektif’ ve ‘Genişlet’ araçlarını kullanmanızı öneririm. Açıyı ayarlarken veya görüntünüzü büyütmeye çalışırken, Snapseed, fotoğrafınızın en boy oranını koruması için yapay zeka kullanarak ayarlamaları düzeltmeye çalışacaktır.

App Store’da Snapseed

Pixelmator

Pixelmator, filtreler ve kırpma gibi varsayılan fotoğraf uygulamalarının özelliklerine sahip. Pixelmator’da sevdiğim şey, iPad’deki kullanıcı dostu arayüzü ve ‘Rötuş’ düzenlemeleri. Sağ üst köşedeki boya fırçasına ve ‘Rötuş’a dokunun. Bu, fotoğrafınızın hedeflenen alanlarına küçük değişiklikler uygulamanıza izin veren birkaç araç çıkaracak. Örneğin, güneş yüzünüze parlıyormuş gibi görünmesi için yapay olarak parlaklık ekleyen ‘Aydınlat’ aracını kullabilirsiniz. Pixelmator’ı iOS uygulama mağazasında ₺46,99 karşılığında alabilirsiniz. Pixelmator iPhone’da kullanılabilir, ancak varsa Apple Pencil ile iPad’de kullanmanızı öneririm. 

App Store’da Pixelmator

Affinity Photo

Affinity Photo ilk olarak macOS’ta ve daha sonra iPad’de kullanıma sunuldu. Mac uygulaması ₺499,99 ücrete sahipken, iPad uygulaması ₺209,99 ücrete sahip. Abonelik yerine tek bir satın alma istiyorsanız, Affinity Photo, Adobe Photoshop’un mükemmel bir alternatifi olarak görülüyor. Affinity Photo, bu listedeki en güçlü uygulama. Yine de, aynı zamanda en önemli öğrenme yeteneklerine sahip. Uygulamanın geliştirme ekibi, dokunmatik ekranı ve Apple Pencil arayüzünü kullanmak için özellikle iPad uygulaması için birçok benzersiz hareket oluşturdu.

Affinity Photo’nun nasıl kullanıldığını öğrenmekle ilgileniyorsanız, uygulamanın arkasındaki geliştirme ekibi, uygulamalarından en iyi şekilde nasıl yararlanabileceğinizi öğrenmenize yardımcı olmak için çeşitli eğitimler oluşturdu.

App Store’da Affinity Photo

Mac App Store‘da Affinity Photo

What’s your Reaction?
4
3
1
0

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir