Teknoloji Kampüsü

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Haberler
  4. »
  5. Julian Assange, yıllar sonra özgürlüğüne kavuştu

Julian Assange, yıllar sonra özgürlüğüne kavuştu

Serhat Sarımlı Serhat Sarımlı - - 2 dk okuma süresi
40 0
Julian-Assange

WikiLeaks‘in kurucusu Julian Assange, ABD’de casusluk suçlamasını kabul etti ancak mahkemede kendini savunmaya devam etti. Anlaşma sonucunda Assange, daha fazla hapis cezası çekmeyecek ve memleketi Avustralya’ya geri dönecek.

Kuzey Mariana Adaları’nın başkenti Saipan’daki federal mahkemede görülen davada Assange, Casusluk Yasası’nı ihlal ettiğini resmen kabul etti. ABD hükümetiyle yapılan anlaşma sonrasında, 24 Haziran’da İngiltere’deki Belmarsh Cezaevi’nden tahliye edilen Assange, hızla Saipan’a ulaştı.

Assange mahkemede, bir gazeteci olarak Birinci Anayasa Değişikliği tarafından korunması gerektiğini savundu. “Bir gazeteci olarak çalışırken, gizli olduğu söylenen bilgileri yayınlamak için kaynağımı bu bilgileri vermeye teşvik ettim,” diyerek eylemlerini açıkladı.

İlginizi çekebilir; Firefox için beklenen özellik geliyor!

ABD hükümeti, Assange’ı yüksek güvenlik yetkilerine sahip personeli gizli askeri bilgileri ifşa etmeye ve ulusal güvenliği tehdit etmeye teşvik etmekle suçladı. WikiLeaks’in Afganistan ve Irak savaşlarıyla ilgili gizli bilgileri yayınlaması, bu suçlamaların temelini oluşturuyor.

Baş Yargıç Ramona V. Manglona, Assange’ın Belmarsh Cezaevi’nde geçirdiği 62 ayın yeterli olduğuna karar verdi. Bu süre, bilgi sızdırma olayında rol alan eski ordu istihbarat subayı Chelsea Manning’in cezasıyla eşdeğer kabul edildi.

Gelecek Planları

Anlaşma gereği Assange, ABD gözetiminde daha fazla zaman geçirmeyecek ve Kuzey Mariana Adaları’nı derhal terk edecek. Eşi Stella Assange’ın açıklamasına göre, özel bir jetle Avustralya’nın başkenti Canberra’ya götürüldü.

Bu gelişmeler, uzun süredir devam eden hukuki sürecin sonuna gelindiğini ve Assange’ın nihayet ülkesine dönebileceğini gösteriyor.

What’s your Reaction?
0
0
0
0

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir