Teknoloji Kampüsü

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Haberler
  4. »
  5. Kablolu Şarj mı Kablosuz Şarj mı?

Kablolu Şarj mı Kablosuz Şarj mı?

Teknoloji Kampüsü Teknoloji Kampüsü - - 2 dk okuma süresi
83 0

Günümüzde gittikçe yaygınlaşan kablosuz şarj ne kadar verimli ? Kablolu şarjın önüne geçebilir mi?

Öncelikle kablosuz şarj nasıl çalışır? En basit şekliyle alıcı ve verici olarak iki sargı bulunur. Bu sargılar yaklaştığında akımın etkisiyle oluşan manyetik alan sayesinde kablosuz iletim gerçekleşir.

Kablosuz şarj kabloluya oranla çok daha yavaş gerçekleşir. 60 watt seviyelerine ulaşabilen kablolu şarjın aksine kablosuz cephesinde 10-15 watt “hızlı şarj” olarak nitelendirilmektedir. Hız ve zamanın yanı sıra kablolu şarja oranla verim de düşüktür. Standart bir adaptör yaklaşık %80 lik bir verime sahipken, standart bir kablosuz şarj ünitesinin verimi %55 civarlarındadır.

İyi taraflarına gelirsek, birçok marka yavaş yavaş 3.5 mm kulaklık girişini kaldırdığı için telefonunuz kablosuz şarj desteği olan standında şarj olurken sizde kulaklığınızı kullanabiliyorsunuz. Gün içinde telefonunuzu masaya bırakır gibi şarj pedlerine bırakarak kablolarla uğraşma derdinden kurtulabilirsiniz.

Kablosuz şarj günümüz hala yetersiz. Gereksiz enerji tüketimini önlemek ve fatura tutarlarını bir nebze de olsa indirmek için mümkün olduğunca az kullanmakta fayda var.

Bizi sosyal medya hesaplarımızdan takip etmeyi unutmayın.

 

What’s your Reaction?
9
9
1
1

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir