Teknoloji Kampüsü

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Haberler
  4. »
  5. Koronavirüs’ün en etkili ilacı “Klorokin”

Koronavirüs’ün en etkili ilacı “Klorokin”

Teknoloji Kampüsü Teknoloji Kampüsü - - 2 dk okuma süresi
72 0

Tüm dünyada halen devam eden Covid-19 salgınında ilaç ve aşı çalışmaları bir yandan devam ederken birçok ülke birkaç ilacın yeni tip Korona virüse karşı etkili olduğunu açıklamıştı.Bunlardan en önemlisi geçtiğimiz günlerde Fransa tarafından da açıklanan verilerde uygulandığı hastaların %91.7’ sini 10 gün içinde iyileştirdiği belirtilen “Klorokin” isimli bir ilaç.Hali hazırda ülkemiz dahil olmak üzere birçok ülke ilacın stoğunu yapmış durumda.
Klorokin 1934 yılında Hans Andersag tarafından keşfedilmiş 4-aminokinolin ilaç sınıfında yer alan ve esasında özellikle sıtma,romatoid artrit,lupus eritematosus,ve amebiyazis gibi hastalıklarda kullanılmakta olan bir ilaç olarak karşımıza çıkıyor.
Peki hiç mi yan etkisi yok? Yoğun olarak kullanıldığı Covid-19 hastalarında ne gibi yan etkiler gelişebilir?
Klorokin esasında hamilelikte de kullanılabilen güvenli bir ilaçtır ama tıpkı her ilacın olduğu gibi yan etkileri de bulunmakta.
Ekstraoküler göz kaslarında felç,retinopati gibi görme fonksiyonlarını etkileyebilecek yan etkiler dışında deri döküntüleri,ishal,iştahsızlık ve epilepsi hastalarında epileptik nöbetleri tetikleyebilme gibi nadir de olsa yan etkileri görülebilmektedir.
Yine de corona virüs için daha etkili yeni bir ilaç geliştirilene kadar klorokin en etkili silahımız gibi gözüküyor.

What’s your Reaction?
13
4
2
2

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir