Teknoloji Kampüsü

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Haberler
  4. »
  5. WordPad, Microsoft’un bir sonraki Windows 11 güncellemesiyle kaldırılacak

WordPad, Microsoft’un bir sonraki Windows 11 güncellemesiyle kaldırılacak

Eymen Taner Eymen Taner - - 2 dk okuma süresi
120 0
Microsoft WordPad

Microsoft, yeni Windows 11 güncellemesiyle WordPad programını kaldıracağını duyurdu. Yeni yayınlanan bir rapor, uzun süredir kullanımda olan yazılımın durdurulması için bir zaman çizelgesi belirliyor. Peki, Microsoft WordPad ne zaman emekli olacak?

Microsoft, Eylül 2023’te WordPad’in kullanımdan kaldırıldığını duyurmuş ve temel Windows kelime işlemcisinin artık güncelleme almayacağını belirtmişti. Ardından WordPad, 26040 numaralı Windows 11 önizleme sürümünden tamamen kaldırıldı. Şimdi ise şirket, programın Windows’un entegre yazılım araçlarından ne zaman kaldırılacağına ilişkin ayrıntıları açıklıyor.

Microsoft

Microsoft WordPad’in yerini kim alacak?

Microsoft’un kullanımdan kaldırılan özelliklere ilişkin yakın zamanda yayınladığı bir makaleye göre WordPad, Windows 11 sürüm 24H2 ve Windows Server 2025’ten itibaren desteklenen tüm Windows sürümlerinden kaldırılacak. Windows 11 için bir sonraki büyük güncelleme olan Windows 11 24H2’nin 2024 yılının ikinci yarısında kullanıcılara sunulması bekleniyor.

Microsoft, IT uzmanlarına WordPad ile ilişkili üç farklı ikili dosyanın yazılım kaldırma işleminin bir parçası olarak silineceğini açıkladı. Bu liste wordpad.exe, wordpadfilter.dll ve write.exe dosyalarını içeriyor.

WordPad ilk olarak Windows 95 ile birlikte Windows 1.x döneminden beri, işletim sisteminde bulunan temel kelime işlemcisi olarak sunuluyordu. WordPad kaldırıldıktan sonra, Windows artık metin biçimli belgeler için yerleşik bir varsayılan okuyucuya sahip olmayacak. Bu bağlamda kullanıcılar, kelime işlem görevleri için Microsoft Word’e geçiş yapabilirler. Peki, siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi bizimle yorumlar kısmından paylaşabilirsiniz.

What’s your Reaction?
0
0
0
0

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir