Teknoloji Kampüsü

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Teknoloji Haberleri
  4. »
  5. NVIDIA GeForce RTX 50 Serisinin Çıkış Tarihi Belli Oldu

NVIDIA GeForce RTX 50 Serisinin Çıkış Tarihi Belli Oldu

Eymen Taner Eymen Taner - - 2 dk okuma süresi
30 0
GeForce RTX 50

NVIDIA’nın Blackwell mimarili GeForce RTX 50 serisi ekran kartlarının çıkış tarihi hakkında yeni bilgiler gün yüzüne çıktı. Yeni GPU neslinin, RTX 40 serisine oranla sunacağı performans artışı merak konusu. Bu bağlamda, tüm bunların cevabını yakın zamanda öğrenebilmemiz mümkün gibi görünüyor. İşte haberin detayları

NVIDIA GeForce RTX 50 serisi neler sunacak?

Sızıntılara göre; Blackwell GeForce RTX 50 serisi, 2024 yılının 4. çeyreğinde görücüye çıkacak. Hatırlarsanız, RTX 40 serisi Ada Lovelace mimarisi ile birlikte Ekim 2022 tarihinde tanıtılmıştı. RTX 30 Ampere serisini ise Eylül 2020 tarihinde görebilmiştik.

Bu bağlamda, NVIDIA’nın iki yıllık aralıkla yeni nesil ekran kartlarını tanıttığını söyleyebiliriz. Velhasıl, RTX 50 serisinin çıkış tarihi hakkında gelen bilgilerin doğrululuk payının oldukça yüksek olduğunu belirtelim. Ancak, RTX 50 serisi ekran kartlarından önce ilk olarak 2024 yılının başında, RTX 40 serisi SUPER ekran kartlarının tanıtılması bekleniyor.

NVIDIA

Blackwell RTX 50 ekran kartları, TSMC’nin 3nm fabrikasyon süreci ile gelecek. Bu sayede güç verimliliği ve transistör başına performansta önemli artışlar vadediliyor. Yeni nesil GPU’lar GDDR7 bellek teknolojisi ile birlikte sunulacak.

Lakin, RTX 30 serisinden RTX 40 serisine geçişte yaşanan performans artışını göremeyebileceğimiz söyleniyor. Yeni GPU’lardaki fabrikasyon süreci göz önünde bulundurulduğunda NVIDIA’nın yapay zeka teknolojilerinden bahsediliyor olabilir. Peki, siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi bizimle yorumlar kısmından paylaşabilirsiniz.

What’s your Reaction?
1
0
0
0

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir