Teknoloji Kampüsü

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Haberler
  4. »
  5. ODTÜ bilgisayar mühendisliği hakkında merak edilenler!

ODTÜ bilgisayar mühendisliği hakkında merak edilenler!

Aslı Çapar Işık Aslı Çapar Işık - - 3 dk okuma süresi
133 0
ODTÜ bilgisayar mühendisliği

ODTÜ Bilgisayar Mühendisliği bölümü, Türkiye’nin en prestijli üniversitelerinden birinde sunduğu nitelikli eğitim ve araştırma imkanlarıyla, bilgisayar bilimleri alanında kariyer yapmak isteyen öğrencilerin gözdesi olmaya devam ediyor. Bu makalede, ODTÜ Bilgisayar Mühendisliği hakkında en çok merak edilen soruları yanıtlayarak, bölüme dair kapsamlı bir bilgi sunmayı amaçlıyoruz.

Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) tarafından düzenlenen 2024 Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS), 8-9 Haziran tarihlerinde tamamlandı. Türkiye genelinde milyonlarca öğrencinin katılımıyla gerçekleşen bu önemli sınav, üniversiteye giriş sürecinde kritik bir rol oynuyor. İki gün süren sınav maratonunda, öğrenciler Temel Yeterlilik Testi (TYT), Alan Yeterlilik Testleri (AYT) ve Yabancı Dil Testi (YDT) olmak üzere üç farklı oturumda ter döktüler. Bu yılki sınav hem katılım oranı hem de soruların zorluk derecesi açısından dikkat çekti.

Sınavın geride kaldığı şu günlerde ise gözler yapılacak tercihlere dikildi. Peki, ODTÜ’de bilgisayar mühendisliği okumak için kaç puan yapmak gerekiyor?

ODTÜ bilgisayar mühendisliği kaç bin sıralama ile alıyor?

Üniversite sıralamaları, bölüme yerleşebilmek için gereken taban puanı ve sıralama bilgileri her yıl değişir. Bu, o yılın sınav zorluğuna, kontenjanlara ve başvuran öğrenci sayısına bağlı olarak farklılık gösterir. 2023 yılında, ODTÜ’DE bilgisayar mühendisliği için genel kontenjan 716 olarak belirlenmiş ve bu bölüme SAY (Sayısal) puan türünden öğrenci alımı yapılmıştı.

İlginizi çekebilir; https://teknolojikampusu.com/universite-kayitlari-nasil-yapilir-iste-istenen-evraklar

ODTÜ bilgisayar mühendisliği ücretli mi?

Evet, ODTÜ Kuzey Kıbrıs Kampusu’nda eğitim-öğretim ücretlidir. 2023-2024 eğitim ve öğretim yılında T.C uyruklu öğrenciler için yıllık öğrenim ücreti KDV dahil 131.774 TL olarak belirlenmiştir. Bu ücret, öğrencilerin kampüsteki akademik ve sosyal faaliyetlerden faydalanmalarını sağlayacak hizmetler için talep edilmektedir.

2024-2025 eğitim ve öğretim yılı için henüz yıllık öğrenim ücreti belirlenmemiştir.

What’s your Reaction?
0
0
0
0

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir