Teknoloji Kampüsü

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Haberler
  4. »
  5. OpenAI ve Google, AI modellerini eğitmek için YouTube videolarını kullanıyor

OpenAI ve Google, AI modellerini eğitmek için YouTube videolarını kullanıyor

Eymen Taner Eymen Taner - - 2 dk okuma süresi
146 0
YouTube

OpenAI ve Google, AI modellerini YouTube videolarından yazılan ve içerik oluşturucuların telif haklarını potansiyel olarak ihlal eden metinler üzerinde eğitmiş olabilir. YouTube CEO’su Neal Mohan, Bloomberg Originals ile yaptığı röportajda OpenAI’ın yeni metinden video oluşturan yapay zekası Sora‘yı eğitmek için YouTube videolarını kullandığını iddia etti.

OpenAI, GPT-4’ün eğitiminde YouTube’u kullandı

OpenAI ayrıca, Whisper konuşma tanıma aracını, GPT-4‘ü eğitmek için kullanılan bir milyon saatten fazla YouTube videosunu kopyalamak için kullandı. Daha öncesinde, OpenAI’nin iki yapay zeka sistemini eğitmek için YouTube videolarını ve podcast’leri kullandığı bildirilmişti.

NYT’nin raporuna göre, Google‘ın da Haziran 2023’te bir ekipten gizlilik politikasını, yapay zeka modellerini ve ürünlerini eğitmek için Google Docs ve Google Sheets de dahil olmak üzere kamuya açık içerik kullanımını değiştirmesini istediği iddia ediliyor.

OpenAI

Google‘ın açıklık getirmek amacıyla yapıldığını söylediği değişiklikler Temmuz ayında yayınlandı. Şirket, bu tür verilerin yalnızca Google’ın deneysel özellik testlerine katılan kullanıcıların izniyle kullanıldığını ve şirketin “bu dil değişikliğine dayanarak ek veri türleri üzerinde eğitime başlamadığını” söyledi.

Peki, siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Söz konusu bu ihlaller şirketlerin başını ağrıtabilir mi? Görüşlerinizi bizimle yorumlar kısmından paylaşabilirsiniz.

What’s your Reaction?
0
0
0
0

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir