Teknoloji Kampüsü

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Haberler
  4. »
  5. Spotify Yapay Zeka Müziklerine Ilımlı Yaklaşıyor!

Spotify Yapay Zeka Müziklerine Ilımlı Yaklaşıyor!

Eymen Taner Eymen Taner - - 2 dk okuma süresi
84 0
spotify

Dijital müzik platformu Spotify, müzik sektöründeki yapay zeka kullanımı hakkında ılımlı bir karar aldı. Spotify yöneticisi Daniel Ek, yaptığı açıklamada müzik sektöründe teknolojiden yararlanmanın bir sorun teşkil etmediği, ancak yapay zeka tarafından oluşturulan içeriklerin, gerçek sanatçıların onayı olmadan seslerini taklit etmek için kullanılmasının etik olmadığını belirtti.

Yapay zeka müziği dinleyicilerin ilgisini çekiyor

Geçtiğimiz aylarda, Drake ve The Weeknd’in yapay zeka ile oluşturulmuş “taklit” seslerini kullanan bazı müzik içerikleri Spotify üzerinden kaldırılmıştı. Şirket, Auto-tune gibi teknolojilerin müziğin gelişimi açısından olumlu olduğunu, ancak sanatçıların birebir seslerini klonlayan araçların olumsuz sonuçlar doğurabileceğini söyledi. Ayrıca, yapay zekanın sanatçılardan esinlenerek oluşturduğu müzik içerikleriyle, onları doğrudan taklit etmeyen alternatif bir yolun bulunduğu tanımlandı.

yapay zeka

Popüler yapay zeka (AI) sohbet botu ChatGPT, basit bir şekilde saniyeler içerisinde müzik, şiir gibi sanat eserleri oluşturabiliyor. Kullanıcıların oldukça ilgisini çeken bu özellik, Spotify’ın popülaritesini artırması adına mantıklı bir hamle olabilir.

Yapay zekanın daha da geliştirilmesi hususunda AI ile oluşturulan müzik eserleri, dinleyicilerin dahi orijinallerinden ayırt edemeyeceği bir noktaya gelebilir. Daniel Ek aynı zamanda röportajında, müzikteki yapay zeka konusunun uzun yıllar tartışmaya açık olacağı şeklinde öngörüsünü sundu. Sosyal medyada sıkça karşımıza çıkan bu AI içerikleri konusunda dinleyiciler arasında da fikir ayrılıkları mevcut. Peki, siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi bizimle yorumlar kısmından paylaşabilirsiniz.

What’s your Reaction?
0
0
0
0

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir