Teknoloji Kampüsü

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Haberler
  4. »
  5. Toyota Otomobillerinde Hidrojen Yakıtı Kullanamayabilir

Toyota Otomobillerinde Hidrojen Yakıtı Kullanamayabilir

Eymen Taner Eymen Taner - - 2 dk okuma süresi
167 0
Toyota

Japon otomotiv devi Toyota, elektrikli otomobillerin alternatifi olarak gördüğü hidrojen yakıtı için önemli testler gerçekleştirerek bu konuya dikkat çekiyor. Buna rağmen, son zamanlarda Japon üretici tarafından yapılan açıklamalara göre işlerin beklenildiği gibi gitmediği anlaşılıyor.

Toyota, hidrojen yakıta bu denli büyük yatırımlar yapmış olsa da, şimdilik bu çözümün yeni nesil araçlarda kullanılamayacağını belirtti.

Bu hususu değerlendiren Toyota Baş Teknoloji Sorumlusu Hiroki Nakajima: “Mirai modelini test ettik ama başarılı olamadık. Hidrojen istasyonları çok az ve kurulumu zor, bu da satışları sınırıyor. Çok sayıda kamyon A’dan B’ye gider, böylece istasyonlar daha istikrarlı çalışabilir. Ticari araçlar, hidrojenle ilerlemeye çalışmak için kilit alandır.” şeklinde konuştu.

Hidrojen

Hidrojenin amacı hafif araçlar yerine ağır araçlara güç sağlamak

Toyota, hafif araçlardan ziyade ağır araçlara güç sağlamak için hidrojen kullanmanın sadece pillerin dayattığı engeller nedeniyle değil, aynı zamanda daha kontrollü bir yakıt tedarik ağı kurma yeteneği nedeniyle çok daha uygun olduğuna inanıyor.

Bu umulmadık başarısızlığa rağmen Hiroki Nakajima, Toyota’nın hidrojenden vazgeçmeyi planlamadığını garanti etti. Ancak daha küçük, daha basit ve daha ucuz sistemler sunabilmek için teknolojiyi geliştirmenin gerekli olduğunu açıkladı. Bu bağlamda, uzak gelecekte otomobillerin hangi yakıt türlerini tercih edeceğini bize zaman gösterecek. Peki, siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Toyota hidrojen kullanımı konusunda başarılı olabilir mi? Görüşlerinizi bizimle yorumlar kısımından paylaşabilirsiniz.

What’s your Reaction?
0
0
0
0

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir