Teknoloji Kampüsü

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Haberler
  4. »
  5. Türkiye Nasıl İHA Süpergücü Oldu ?

Türkiye Nasıl İHA Süpergücü Oldu ?

Teknoloji Kampüsü Teknoloji Kampüsü - - 2 dk okuma süresi
110 0

Türkiye özellikle son 5 yılda İHA alanında kendinden söz ettirmeyi hakkıyla başarıyor. Peki İHA nedir, her şey nasıl başladı, neler oldu da bu kadar geliştik?

Öncelikle İHA’nın ne anlama geldiğine bakalım. İHA ”insansız hava aracı” kelimelerinin kısaltması oluyor.Eğer İHA silah taşıyabiliyorsa,ona da SİHA yani ”savaşan/silahlı insansız hava aracı” deniyor.

Türkiye’ de İHA serüveni 2000 lerde başladı.O yıllarda üretilen İHA’lar son derece küçük ve gözlem amaçlıydı. Hatta Baykar firmasının elle fırlatılarak kullanılan modelleri bulunuyor.

Baykar Malazgirt

Bugün dünyanın sayılı İHA üreticilerinin arasına girebilmiş olmamızın sebebi 2000’li yılların başında başlattığımız ihaledir. Söz konusu ihalede iki İHA bulunuyordu ilki Türkiye’nin de istediği Amerikan Predator’ler diğeri ise İsrail’in Heron’ları vardı.Amerika tarafıyla anlaşılamayınca mecburen Heron’lar seçiliyor. Ancak İsrail parayı almasına rağmen işi yokuşa sürüyor. Türkiye yediği kazıktan sonra kendi gelişmiş İHA sistemleri için çalışmalara başlıyor. 2010 yılında Anka,2015 yılında ise Amerikan Predator muadili Anka-S üretilmeye başlanıyor.

Anka S

Gelelim Baykar tarafından geliştirilen Akıncı; 2021 yılına kadar seri üretimine başlanması planlanan Türk İHA’larının şuanlık zirvesi. Çift motoruyla, 40.000 ft irtifada 24 saatlik uçuş süresiyle, 1.5 ton silah kapasitesiyle gerçekten övgüleri hakediyor.

Baykar Akıncı
What’s your Reaction?
16
5
2
1

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir