Teknoloji Kampüsü

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Otomobil
  4. »
  5. Türkiye’den Çinli otomobil yatırımcılara vergi istisnası

Türkiye’den Çinli otomobil yatırımcılara vergi istisnası

Serhat Sarımlı Serhat Sarımlı - - 1 dk okuma süresi
29 0

Cumhurbaşkanlığı tarafından alınan yeni bir kararla, yatırım teşvik belgesi kapsamında Türkiye’de faaliyet gösteren Çinli otomotiv üreticileri için önemli bir vergi muafiyeti getirildi.

7 Haziran’da yürürlüğe giren ve Çin menşeli otomobil ithalatına uygulanan ek mali yükümlülük, bu karar ile bazı üreticiler için kaldırıldı. Söz konusu ek vergi, ithalat değerinin yüzde 40’ı veya araç başına 7.000 dolar (hangisi yüksekse) olarak belirlenmişti.

İlginizi çekebilir; Tesla kullanıcılarına YouTube Music sürprizi

Resmi Gazete’de bugün yayımlanan Cumhurbaşkanı kararına göre, yatırım teşvik belgesi kapsamında gümrük muafiyetinden yararlanan Çinli otomotiv üreticileri, bu ek mali yükümlülükten muaf tutulacak. Bu karar, Türkiye’de yatırım yapan Çinli firmaları kapsıyor.

Kararın amacının, Türkiye’de yatırım yapan yabancı otomotiv üreticilerini desteklemek ve ülkeye doğrudan yabancı yatırımı teşvik etmek olduğu düşünülüyor. Bu düzenleme, özellikle Türkiye’de üretim tesisi kurmayı planlayan veya mevcut yatırımlarını genişletmek isteyen Çinli otomotiv şirketleri için önemli bir avantaj sağlayacak.

What’s your Reaction?
0
0
0
0

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir