Teknoloji Kampüsü

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Teknoloji Haberleri
  4. »
  5. Türksat 6A uydusu 9 Temmuz’da uzaya fırlatılacak!

Türksat 6A uydusu 9 Temmuz’da uzaya fırlatılacak!

Serhat Sarımlı Serhat Sarımlı - - 2 dk okuma süresi
48 0
Turksat-6A

Türkiye’nin ilk yerli ve milli haberleşme uydusu Türksat 6A‘nın fırlatılma tarihi ve saati belli oldu. Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu, uyduyu 9 Temmuz 2024 Pazar günü saat 00:20’de uzaya göndereceklerini açıkladı.

Uraloğlu yaptığı yazılı açıklamada, Türksat 6A’nın SpaceX’in Falcon 9 roketi ile ABD’nin Florida eyaletindeki Cape Canaveral Uzay Üssü’nden fırlatılacağını belirtti. Fırlatma işleminin ardından yaklaşık 30 dakika sonra uydunun roketten ayrılması beklenirken, 70. dakikada ilk sinyalin alınması planlanıyor.

Bakan Uraloğlu, “İlk sinyalin alınmasıyla fırlatmanın ve ayrılmanın başarılı gerçekleştiğini söyleyebileceğiz. Bu nedenle bu ilk sinyal büyük önem taşıyor,” dedi.

İlginizi çekebilir; Amazon yeni bir AI sohbet botu üzerinde çalışıyor

Uydu, fırlatmanın ardından 42 derece doğu boylamındaki yörüngesine doğru yolculuğuna başlayacak. Yörüngeye ulaştıktan sonra en az bir ay sürecek testlerin ardından Türksat tarafından teslim alınarak faaliyete geçecek.

Türksat 6A’nın Özellikleri

  • 8,4 kilovat güce sahip
  • Dünyadan 35.786 km uzaklıkta konumlanacak
  • TV yayıncılığı ve haberleşme hizmetleri sunacak
  • Hindistan, Tayland, Malezya ve Endonezya’yı da kapsama alanına alacak

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır da konuyla ilgili, “Türksat 6A, 10 gün sonra uzaya fırlatılacak. Uzaydaki bağımsızlığımızı ve teknolojik gücümüzü tüm dünyaya gösteriyoruz,” açıklamasında bulundu.

Türksat 6A’nın fırlatılmasıyla birlikte Türksat, 6 aktif haberleşme uydusuyla dünyanın önde gelen uydu operatörleri arasındaki yerini güçlendirecek.

What’s your Reaction?
0
0
0
0

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir