Teknoloji Kampüsü

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Haberler
  4. »
  5. Amazon yeni bir AI sohbet botu üzerinde çalışıyor

Amazon yeni bir AI sohbet botu üzerinde çalışıyor

Eymen Taner Eymen Taner - - 2 dk okuma süresi
64 0
amazon yapay zeka

Teknoloji devi Amazon’un “Metis” kod adlı yeni bir sohbet botu üzerinde çalıştığı iddia ediliyor. Metis, Amazon tarafından daha önce piyasaya sürülen Titan yerine yeni bir yapay zeka modeli olan Olympus tarafından desteklenecek. İşte detaylar

Amazon yapay zeka entegrasyonunu genişletiyor

Metis ile Amazon‘un, erişimle artırılmış nesil (RAG) olarak bilinen bir yaklaşımı kullanmayı hedeflediği bildiriliyor. Şirketin tanımına göre RAG, “LLM’yi yetkili, önceden belirlenmiş bilgi kaynaklarından ilgili bilgileri almak üzere yönlendiriyor. Kuruluşlar üretilen metin çıktısı üzerinde daha fazla kontrole sahip olurken, kullanıcılar da LLM’nin yanıtı nasıl ürettiğine dair içgörü kazanıyor.”

Temel olarak RAG, sistemlerin API’ler ve belge havuzları gibi kaynaklardan önceden yüklenmiş bilgilerin dışında veri almasına olanak tanıyor. Bu veriler, bir modeli yeniden eğitmek zorunda kalmadan ayrıca güncellenebilir ve güncel bilgilere erişmesini sağlayabilir; böylece daha doğru, net yanıtlar verebilir.

amazon

Amazon, Metis’i şirketin genellikle ürün lansman etkinliğini gerçekleştirdiği Eylül ayında piyasaya sürmeyi planlıyor. OpenAI, ilk olarak Kasım 2022’de ChatGPT‘yi piyasaya sürmüştü ve Google, Mart 2023’te Bard’ı (yeni adıyla Gemini) piyasaya sürmüştü. Amazon’un Titan’ı bu rakipleri kadar güçlü değil, ancak şirket iş merkezli bir model olan Q gibi seçeneklerle daha fazla müşteriye ulaşmayı hedefliyor.

Peki, sizler bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi bizimle yorumlar kısmından paylaşabilirsiniz.

What’s your Reaction?
0
0
0
0

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir