Teknoloji Kampüsü

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Haberler
  4. »
  5. Virüsler Ve Corona

Virüsler Ve Corona

Teknoloji Kampüsü Teknoloji Kampüsü - - 1 dk okuma süresi
70 0

Aniden gündeme oturan corona virüsü (2019-nCoV) tüm dünyada yayılıyor. Peki nasıl önlem almalıyız ?

Corona virüse geçmeden önce virüsleri tanıyalım. Virüslere tam olarak canlı denilemez. Sadece diğer canlı organizmalarında canlılık gösterir. Taşıyıcı hücre olmazsa yaşayamazlar. Ortalama bir hücrenin yüzde biri boyutundadır. Ayrıca milyonlarca türü bulunan, en yaygın biyolojik formdur.

Virüsler, bulaştıkları canlıların hücrelerine DNA’sını aktararak kendi kopyalarını ürettirir. Hücreyi kuluçka makinesine dönüştürerek tüketir. O kadar hızlı mutasyona uğrar ki bir hücrede ilk üretilen virüsle son virüsün DNA’sı farklı olabilir. Bu özellikleri sayesinde tedavisi zordur. Corona virüste bu şekilde insanlara bulaşmıştır. 1960’larda keşfedilen bu virüs türü günümüzde insana bulaşacak şekilde evrimleşmiştir.

Bu yazının yazıldığı tarih itibariyle Çin’in Wuhan şehrinden yayılan virüs 14.637 kişiye bulaşmış durumda. Virüs nedeniyle ölenlerin sayısı ise 305 kişi. Ülkemize henüz ulaşmamış durumda. Son olarak her yıl grip yüzünden ölenlerin sayısı 250-300 bin kişi iken bu virüsünden o kadar korkmak gerekmediğini bizlere gösteriyor.

What’s your Reaction?
15
9
0
2

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir