Teknoloji Kampüsü

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Haberler
  4. »
  5. Web Sitelerin Uzantıları Ne Anlama Geliyor?

Web Sitelerin Uzantıları Ne Anlama Geliyor?

Teknoloji Kampüsü Teknoloji Kampüsü - - 4 dk okuma süresi
91 0

İnternet ortamında oldukça fazla internet sitesiyle karşılaşmaktayız, bunların yanında hepimizin ara sıra kafasını karıştıran site sonundaki .com .org .net gibi ifadeler bulunmakta, peki ya bunlar neyi ifade ediyor? Gelin bunlara birlikte bakalım.

Bunlara geçmeden önce www anlamını söylemeden olmaz www: world wide web demektir yani Türkçe anlamı “Dünya Çapında Ağ” demektir.

İlk olarak kaba taslak ne anlama geldiklerini ve hangi kelimelerin kısaltmaları olduklarını gözden geçirelim.
1) .com: Ticari kuruluşlar içindir. Commercial kelimesinden gelir.
2) .org: Ticari olmayan kuruluşlar içindir. Organization kelimesinden gelir.
3) .gov: Hükumet kurumları içindir. Goverment kelimesinden gelir.
4) .net: Servis sunucuları içindir. Network kelimesinden gelir.
5) .edu: Eğitim kurumları içindir. Education kelimesinden gelir.
6) .info: Bilgi sunan internet siteleri. İnformation kelimesinden gelir.
7) .int: Uluslararası kuruluşlar içindir. İnternational kelimesinden gelir.
8) .ac: Akademik kuruluşlar içindir. Academic kelimesinden gelir.
9) .mil: Askeri kurumlar içindir. Military kelimesinden gelir.
10) .gov.tr: Herhangi bir kısıtlamaya tabi tutulmayan alan adı.

Firmanıza, kuruluşunuza, şahsi internet sitenizde birçok alan adı kullanabilirsiniz. Bu uzantıların yapılan işi ve hizmet verilen bölgeyi niteleyebilir. İşte seçebileceğiniz bazı alternatif alan adları;

.com: İngilizcedeki “commercial” kelimesinin kısaltması olan .com uzanıtısı “ticari” anlamına gelmekte olup herhangi bir kısıtlama olmadan kullanım imkanı sağlar. Çoğu firma internet sitesi kurarken .com uzantısını çok kullanıldığı için ve kısıtlamalara tabi tutulmadığı için tercih eder. İnternet siteleri .com uzantısını bu kadar fazla kullanırken boşta kalan .com uzantılı alan adları da oldukça azalmakta.
.org: İngilizcedeki “organization” kelimesinin kısaltmasıdır “örgüt, organizasyon” anlamlarına gelir. Yine herhangi bir kısıtlamaya maruz kalmadan kullanılabilir ve kar amacı gütmeyen siteler tarafından kullanılır.
.net: İngilizcedeki “network” kelimesinin kısaltması olan .netağ, şebeke” anlamlarına gelir. Dünya çapında herhangi bir kısıtlamaya maruz kalmadan kullanılabilir. Bu alan adı uzantısı, internet altyapısı sağlayan firmalar tarafından kullanılmakta olup, bazı internet siteleri de bu uzantıyı tercih etmektedirler.
.biz: İngilizcedeki “business” kelimesinin kısaltması olan .biz uzantısı “” anlamına gelmektedir. Sadece iş odaklı internet siteleri için sınırlandırılmıştır.
.info: İngilizcedeki “information” kelimesinin kısaltması olup “bilgi” anlamına gelir. Herhangi bir kısıtlamaya tabi değildir. Daha çok bilgi ve fikir içerikli siteler için tercih edilmekte olan bu alan adı uzantısı oldukça popülerleşmeye başlamıştır.
.tr: bu alan adı uzantısı coğrafi olarak Türkiye’ye ait bir web sitesi olduğunu göstermektedir.
Türkiye için alan adı tahsis işlemlerini yürüten ODTÜ’den satın alınır. Bu ismi alabilmek için bazı sınırlamalar mevcuttur. .com için şirket olmanız, net.tr için ISS olmanız gerekmektedir. com.tr uzantılı bir Alan Adı satın alabilmek için, Sanayi ve Ticaret Bakanlığı tarafından verilen Ticari Sicil Tescil Belgesi veya Patent Enstitüsü tarafından verilen Marka Tescil Belgesi istenmektedir.

What’s your Reaction?
10
2
2
1

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir