Teknoloji Kampüsü

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Haberler
  4. »
  5. XBOX X VS PLAYSTATION 5 : Detaylı Karşılaştırma!

XBOX X VS PLAYSTATION 5 : Detaylı Karşılaştırma!

Teknoloji Kampüsü Teknoloji Kampüsü - - 2 dk okuma süresi
54 0

İki büyük firmanın yeni ürünleri açıklaması üzerine her ikisininde özelliklerini karşılaştırmanın vakti geldi.

İŞLEMCİ :

İşlemci kısmında Xbox X daha güçlü bir işlemci olan 8-çekirdekli özelleştirilmiş 3.8GHz‘de çalışabilen AMD işlemcisi sayesinde yine AMD ile çalışan PlayStation 5’i geçmiş durumda.

PlayStation 5’de ise AMD’nin özelleştirilmiş 8-çekirdekli işlemcisi bulunmakta aradaki farkı oluşturan kısım ise çalışma frekansları PS5’de 3.5GHz değerine sahip bir işlemci bulunmasından kaynaklanmakta.

GRAFİK BİRİMLERİ :

Grafik kısmında da işlemcide olduğu gibi Xbox X araya fark katmakta. Xbox X’de kullanılan hepsi 1.825GHz’lik 52 setlik CU‘lara sahip. PlayStation tarafında ise hepsi Xbox X’den daha yüksek frekanslara sahip 36 set Cu‘ya sahip ancak Xbox’un AMD ile geliştirdiği özellikler sayesinde PS5’i grafik kısmında geçebilmektedir.

RTX :

Her iki üründe de RTX deneyimini rahatlıkla kaldıran AMD grafik sürücüleri sayesinde RTX deneyiminizi en üst seviye yaşatacak gibi gözüküyor.

Depolama :

Depolama kısmında ise yukarıdaki tabloda da görebileceğimiz gibi Xbox NVMe 2.0 SSD‘si sayesinde normal SSD kullanan Playstation 5 ‘i geçecek gibi gözüküyor. Depolama alanında ise ikiside opsiyonel olarak seçenekler sunmakta.

Fiyat Karşılaştırmaları :

Xbox X için fiyatlar 499$ üzerinden başlamakta. PlayStation 5 için ise henüz resmi bir fiyat açıklaması bulunmamakta ancak Sony’den sızdırılan bilgilere göre 399$ üzerinden satılacağı sızdırılmış bililer arasında bulunmakta.

What’s your Reaction?
21
0
1
0

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir