Teknoloji Kampüsü

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Haberler
  4. »
  5. Yapay İnsan Embriyosu Geliştirildi!  Yumurta veya Sperme Gerek Duyulmadan Üretilen Embriyo Rahim Dışında Gelişecek

Yapay İnsan Embriyosu Geliştirildi!  Yumurta veya Sperme Gerek Duyulmadan Üretilen Embriyo Rahim Dışında Gelişecek

Teknoloji Kampüsü Teknoloji Kampüsü - - 1 dk okuma süresi
55 0
yapay

İnsanlık tarihinde bir ilki gerçekleştiren bilim adamları yumurta veya sperme gerek duymadan embriyo geliştirmeyi başardı.  Daha önce uzun yıllar fareler üzerinde deneyler yapmak suretiyle yapay insan embriyosu yaratma projesini sürdüren bilim insanları, kök hücreden yapay embriyo üretmeyi başardı.

Önceki yıllarda yapay fare embriyoları ve hatta yapay organ üretmeyi başaran bilim dünyası, bir ilkle imza atarak rahim dışında gelişebilme yeteneğine sahip bir insan embriyosu üretti.

insan

Bilim Dünyasında Etik Tartışmaları Alevlendi

Kök Hücre Araştırmaları Topluluğu tarafından Boston’da düzenlenen bir konferansta yapılan duyuru bilim dünyasında etik tartışmalarını yeniden gündeme getirdi.  Konferansta bir konuşma yapan Cambridge Üniversitesi ve Kaliforniya Teknoloji Enstitüsü’nden Prof. Dr. Magdalena Żernicka-Goetz, hücrelerin yeniden programlanması yoluyla insan embriyosuna benzeyen modeller oluşturmanın artık mümkün olduğunu söyledi.

Konu ile ilgili ilk edinilen bilgilere göre sperm ve yumurta kullanılmadan laboratuvar ortamında 14 gün içerisinde doğal bir embriyo üretmek mümkün.

What’s your Reaction?
0
4
1
0

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir