Teknoloji Kampüsü

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Haberler
  4. »
  5. Yerli deniz taksiler suya indi! Deniz Taksi tarifesi nasıl olacak?

Yerli deniz taksiler suya indi! Deniz Taksi tarifesi nasıl olacak?

Teknoloji Kampüsü Teknoloji Kampüsü - - 2 dk okuma süresi
63 0

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Şehir Hatları A.Ş, Haliç Tersanesi’nde ürettiği 50 adet deniz taksinin 8 i suya indi. İlk etap olarak suya inen 8 taksi 2022’nin ilk çeyreğinde 50 adete tamamlanacak.

24 Eylül Dünya Denizciler Günü’nde Haliç Tersanesi’nde tanıtımını gerçekleştiren Ekrem İmamoğlu, Deniz ulaşımının çok iyi noktada olmadığını onlarca geçen yılın ardından deniz vasıtası üretimine ilk adımın atıldığını belirtti. 

İmamoğlu, “Denizden daha fazla faydalanmalı ve denizin payını mutlaka yukarılara taşımalıyız. Deniz taksi, aslında bu amaçla İstanbul’a hem nitelik hem de hızlı ulaşım açısından farklı bir soluk getirecek” dedi.

Konuşmaları bittikten sonra İmamoğlu , “Kırlangıç” isimli taksinin ilk yolcusu oldu. Haliç tersanesinden Sütlüce iskelesine kadar deniz taksi ile yolculuk gerçekleştirdiler.

Üretilen 50 taksinin 5’i hibrit olacak. İlk etap 8 taksi Ekim ayında hizmete başlayacak. Hibrit sisteme sahip taksilerin üretimi 2022 Şubat ayında tamamlanacak. Bu taksiler 10 yolcu kapasiteli olacak ve bir uygulama sayesinde ilk etap olarak 98 iskeleden çağırılabilecek. İlerleyen süreçte paylaşımlı yolculuk desteği ile beraber “Taksi Dolmuş” sistemi de hayata geçirilecek. İskele haricinde de bu taksiler yanaşabildikleri her yerden çağırılabilecek. Deniz taksiler normal taksiler gibi taksimetre sistemi ile çalıyor, sabit bir açılış ücreti ile açıldıktan sonra belli bir mil üzerine her mil için ücret alınacak.

Şu anda tarifeler hakkında bir bilgi verilmedi. UKOME toplantısında tarife ücretleri belirlenecek.

What’s your Reaction?
9
5
1
0

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir