Teknoloji Kampüsü

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Haberler
  4. »
  5. Adobe, Yeni GPU Hızlandırması Sayesinde Video Kodlamada Büyük Hız Artışı Vaat Ediyor!

Adobe, Yeni GPU Hızlandırması Sayesinde Video Kodlamada Büyük Hız Artışı Vaat Ediyor!

Teknoloji Kampüsü Teknoloji Kampüsü - - 3 dk okuma süresi
77 0

Adobe bu hafta Premiere Pro’da Nvidia ve AMD GPU’lar için donanım hızlandırması içeren yeni bir güncelleme yayınlayacak. 14.2 güncellemesi, şirketin Quadro ve GeForce grafik kartları için Nvidia’nın donanım kodlayıcısını kullanan GPU hızlandırma kodları içeriyor ve video editörlerinin yüksek çözünürlüklü videoları yalnızca CPU kullanmaktan 5 kata kadar daha hızlı çıktı alabileceği vaadiyle geliyor. Değişiklikler Adobe’nin Media Encoder, After Effects ve Audition uygulamaları için de geçerli.

Premiere Pro, video efektlerini hızlandırmak ve export sürelerini iyileştirmek için Nvidia’nın CUDA çekirdeklerini uzun zamandır destekliyor, ancak bu yeni güncelleme, uygulamayı Nvidia’nın GPU’larındaki donanım kodlayıcıyı kullanacak şekilde optimize ediyor. H.264 veya H.265 / HEVC kodekleri için çıktı sürelerini iyileştirecek gibi duruyor. Adobe kıdemli mühendislik müdürü Manish Kulkarni, “Bu iyileştirmeler, içerik oluşturuculara yüksek kaliteli uygulamalar ve araçlar sunmak için Nvidia ve Adobe arasındaki yıllarca süren işbirliğinin bir sonucudur” diyor.  “Windows’ta NVIDIA GPU’ları için yeni destekle, Premiere Pro’yu daha güçlü hale getirmek ve video yaratıcılarını üretken ve çevik tutmak için GPU’nun gücünden yararlanarak export donanımları hızlandırmalı.”

Adobe’nin en son güncellemeleri, hem Premiere Pro hem de After Effects’te Apple’ın ProRes RAW formatı desteğini de içeriyor; yani Windows kullanan video editörleri artık ProRes RAW dosyalarını kod dönüştürmek zorunda kalmadan içe aktarabiliyor.

Hem Adobe hem de Nvidia, bu yeni destekle kodlama zamanları için büyük iyileştirmeler vaat ediyor. Nvidia, temel bir 4K kod dönüştürmesinin, Intel Core i9-9750H CPU’da yazılım kodlaması kullanan bir RTX 2060 kullanarak 4 dakika 45 saniyeye düşmesi gerektiğini iddia ediyor.

Adobe, son zamanlarda hem AMD hem de Nvidia grafik kartlarıyla yapılan değişiklikleri beta testi yaptığı için bu güncellemede AMD GPU’lar da desteklenecek.

What’s your Reaction?
0
10
0
1

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir