Teknoloji Kampüsü

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Haberler
  4. »
  5. AI Pin, Akıllı Telefonların Geleceği mi?

AI Pin, Akıllı Telefonların Geleceği mi?

Eymen Taner Eymen Taner - - 3 dk okuma süresi
88 0
AI Pin

Eski Apple çalışanları tarafından kurulan Humane şirketinin tanıttığı AI Pin, bir mıknatıs sistemi aracılığıyla giysilere takılmak üzere tasarlanmış yapay zeka destekli küçük bir cihazdır. Ancak bu cihazın yetenekleri boyutu gibi küçük değil! AI Pin, onu kullananlara üretken yapay zekayı olduğu her yere götürme imkanı veriyor.

Gelişmiş özellikleriyle AI Pin neler sunuyor?

AI Pin; kamera, mikrofon ve hoparlörün yanı sıra birkaç sensör ve bir Qualcomm Snapdragon işlemci ile donatılmış. Aynı zamanda, OpenAI yapımı GPT-4 ile destekleniyor. Cihazın bir ekranı yok. Bu bağlamda kullanıcılar, AI Pin ile ses aracılığıyla ve aynı zamanda bir dokunmatik yüzey aracılığıyla etkileşime girebilir. Bilgiye erişmek için kameraya nesneleri göstermek, jestleri kullanmak veya lazer projeksiyon sistemini kullanmak da mümkün.

yapay zeka

Şirketin iddiasına göre, yapay zeka destekli bu cihaz; sensörler tarafından algılanan bilgileri sürekli dinlemiyor ve kaydetmiyor. Cihazın üzerindeki “Güven Işığı” kullanıcıların sensörlerin ne zaman aktif olduğunu bilmelerini sağlıyor. Böylece bu durum, gizlilik ve güvenlik açısından bir sorun teşkil etmiyor.

Bilgisayar görüşü sayesinde AI sistemi nesneleri tanıyabiliyor. Sağlık ve beslenme alanında kullanılabilen bu özelliği örneğin, bir yiyeceğin besin değerini bilmek istediğinizde yiyeceği AI Pin’e göstererek deneyimleyebilirsiniz. Bu bağlamda cihaz size besin değerlerini yaklaşık olarak aktarabilecektir. Aynı zamanda bu özelliği, bir mağazaya gittiğinizde beğendiğiniz bir kitabın fiyatının, çevrimiçi olarak daha düşük olup olmadığını bilmek için de kullanabilirsiniz. Bu kamera ile 13 megapiksel fotoğraf çekebilmek de mümkün. Sesli komut özelliği ile Pin, kendisine söylenen farklı şeyleri not alabiliyor ve kullanıcıların belirli sorularını yanıtlayabiliyor.

GPT-4

AI Pin için ön siparişler 16 Kasım’da alınmaya başlanılacak ancak 2024 yılının başlarında satışa sunulması bekleniyor. 699 dolardan başlayan etiket fiyatının yanında henüz uluslararası pazara yayılıp yayılmayacağı belli değil. Peki, siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Yapay zeka devrimi, komplike işlevselliğiyle ileride akıllı telefonların yerini alabilir mi? Görüşlerinizi bizimle yorumlar kısmından paylaşabilirsiniz.

What’s your Reaction?
1
0
0
0

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir