Teknoloji Kampüsü

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Haberler
  4. »
  5. OpenAI, GPT-5 Üzerinde Çalışıldığını Doğruladı

OpenAI, GPT-5 Üzerinde Çalışıldığını Doğruladı

Eymen Taner Eymen Taner - - 2 dk okuma süresi
147 0
GPT-5

OpenAI, yapay zeka teknolojisinin sınırlarını zorlamaya devam ediyor. Şirketin şimdiki hedefi ise insanlara benzer bir “süper zeka“ yaratmak. OpenAI CEO’su Sam Altman, yapay zeka modelinin yeni nesli olan GPT-5 üzerinde geliştirmelerin devam ettiğini duyurdu.

Microsoft’tan finansal destek bekleniyor!

Sam Altman, yapay zeka alanındaki en büyük finansal destekçileri olan Microsoft ve diğer yatırımcılardan, AI modelleri üretmenin yüksek maliyetlerini vurgulayarak daha fazla fon toplamayı umduklarını aktardı. 2023 yılının başında Microsoft’un, OpenAI’a yaklaşık 10 milyar dolar yatırım yaptığını da belirtelim. GPT-5 önceki modellerden daha komplike olacak, ancak yeni yetenekleri hakkında hala kesin bir tahmin yok. Sam Altman röportajında: “Modeli eğitmeye başlayana kadar, bizim için eğlenceli bir tahmin oyunu gibi” dedi. Şirket, güvenli ve insanlar için faydaları olan genel bir AI sistemi (AGI) oluşturmayı hedefliyor.

OpenAI

OpenAI, yapay zeka sistemleri oluşturan şirketlere hizmet veren Nvidia’nın gelişmiş H100 yongalarını kullanıyor. Ancak stok eksikliği nedeniyle birim başına 40 milyon dolara mal olan işlemciler zorluk çıkarıyor. Ayrıca Nvidia, geçtiğimiz günlerde yapay zeka işlemlerini daha da hızlandırmak için yeni nesil H200 çiplerini tanıtmıştı.

Şirket, aynı zamanda iş modelini genişletmenin bir yolu olarak yeni yapay zeka araçlarının yanı sıra geliştiriciler ve şirketler için mevcut GPT-4 modeline yönelik güncellemeler sunmayı hedefliyor. OpenAI, ChatGPT üretken yapay zeka modeli ile halihazırda, şüphesiz zirvenin sahibi. Bu bağlamda yeni nesil GPT-5’in yeteneklerini de elbette merak ediyoruz. Peki, siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi bizimle yorumlar kısmından paylaşabilirsiniz.

What’s your Reaction?
0
0
0
0

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir