Teknoloji Kampüsü

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Haberler
  4. »
  5. Akıllı Telefonları Kadar Başarılı mı?: Xiaomi SU7 Elektrikli Otomobil Ortaya Çıktı!

Akıllı Telefonları Kadar Başarılı mı?: Xiaomi SU7 Elektrikli Otomobil Ortaya Çıktı!

Eymen Taner Eymen Taner - - 3 dk okuma süresi
96 0
xiaomi

Xiaomi’nin elektrikli otomobil üreteceğine dair yıllardır süregelen iddialar nihayet gerçek oldu! Çin Sanayi ve Bilgi Teknolojileri Bakanlığının onayını alan Xiaomi’nin ilk otomobili SU7, çok yakında yollara çıkıyor. Böylece kendi otomobilini geliştiren ilk akıllı telefon üreticisi Xiaomi olmuş oldu.

Xiaomi SU7 neler sunuyor?

Çin’deki düzenlemeler kapsamında piyasaya çıkmadan önce Çin Sanayi ve Bilgi Teknolojileri Bakanlığının veri tabanına eklenen otomobiller, piyasaya sürülecek olan araçları önceden bilmemize imkan sunuyor. Bu veri tabanına en son eklenen “SU7” isimlendirmesiyle ilk Xiaomi otomobil gün yüzüne çıktı. Bu otomobile, “SU 7 Pro” ve “SU 7 Max” olarak iki üst seviye model eşlik edecek.

Xiaomi

Xiaomi’nin geliştirdiği SU7’nin üretimi için Çinli BAIC Group ile işbirliğine gidilmiş. Otomobilin tasarım dilinde aerodinamik verimlilik önceliklendiriliyor. Xiaomi SU7; 4997 mm uzunluk, 1963 mm genişlik ve 1455 mm yükseklik değerine sahip olacak.

Gelişmiş teknolojilere ve otonom sürüş özelliğine sahip olan aracın biri Lidar sensörlü diğeri Lidar sensörü olmayan iki versiyonu bulunuyor. 19 inç ve 20 inç jantlarla satışa sunulacak aracın arkadan çekişli versiyonu 220 kW, dört tekerlekten çekişli versiyon ise biri 220 kW diğeri 275 kW olmak üzere 495 kW’lık çift motorlu bir kuruluma sahip olacak. Aynı zamanda araçta, BYD firmasının geliştirmiş olduğu 101 kWh kapasiteli batarya konumlandırılmış. Otomobilin B sütununda bulunan kamera sayesinde yüz tanımayla kilit açmak mümkün olabilir.

Elektrikli Otomobil

SU7 için Xiaomi’nin ne zaman tanıtım yapacağı ve fiyatı hakkındaki veriler henüz net değil. Peki, siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz, Xiaomi akıllı telefonlardaki başarısını otomobillerinde de gösterebilir mi? Tesla gibi dev elektrikli otomobil üreticileriyle rekabet edebilir mi? Görüşlerinizi bizimle yorumlar kısmından paylaşabilirsiniz.

What’s your Reaction?
0
0
0
0

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir