Teknoloji Kampüsü

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Haberler
  4. »
  5. Amazon, Starlink’e Rakip Kuiper Uydularını Başarıyla Fırlattı!

Amazon, Starlink’e Rakip Kuiper Uydularını Başarıyla Fırlattı!

Eymen Taner Eymen Taner - - 2 dk okuma süresi
84 0
Amazon

SpaceX Starlink, şu anda uydu alanına hakim olan kuşkusuz başlıca şirket. Ancak, Amazon da uydu interneti için kendi projelerini geliştirmeye başladı. Bu bağlamda ilk Amazon uyduları yörüngeye yerleştirildi ve Kuiper Projesi ile çok büyük bir adım atıldı. İşte detaylar

3.200 uydu içeren bir uydu internet kümesi oluşturulacak!

Geçtiğimiz Cuma günü Amazon, 2 uydusunu yörüngeye yerleştirerek Kuiper Projesi’nde dev bir adım attı. Anlaşılan Amazon, yakın gelecekte müşterilerine internet erişimi sağlamak için düşük yörüngede bir uydu takımyıldızı oluşturmak istiyor. ULA’nın (United Launch Alliance) Atlas V roketi ile fırlatılan Kuiper Projesi’nin ilk iki uydusu Kuipersat-1 ve Kuipersat-2, başarıyla alçak dünya yörüngesine yerleştirildi. Eğer Amazon’un proje dahilindeki yörünge ve bağlantı testleri sonuca ulaşırsa bu ilk adım, 3.200 uydudan oluşan bir uydu takımyıldızının gelecekteki konuşlandırılması için temel oluşturacak.

Amazon, tıpkı Starlink uydu projesi gibi alçak dünya yörüngesine farklı kalkışlar ile aşamalı olarak yeni uydular göndermeyi hedefliyor. Ancak Kuiper Projesi, bağlantı kaynaklarının az olduğu veya hiç olmadığı alanlara odaklanmayı amaçlarken, Starlink herkes için daha erişilebilir bir amaca hitap ediyor. Aynı zamanda Amazon, Kuiper Projesi kapsamında Florida’da 120 milyon dolarlık bir uydu merkezi inşa etmeyi planlıyor. Halihazırda uzay hedefini belirleyen ve bu hizmetin bir an önce başlatılmasını isteyen Amazon’un bu merkezinin NASA’nın birçok fırlatma tesisinin yakınında bulunması şirkete hız kazandıracakmış gibi görünüyor. Peki, sizce Project Kuiper; SpaceX’in Starlink uyduları ile rekabet edebilir mi? Görüşlerinizi bizimle yorumlar kısmından paylaşabilirsiniz.

What’s your Reaction?
0
0
0
0

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir