Teknoloji Kampüsü

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Donanım
  4. »
  5. AMD’nin yaklaşan Zen 5 işlemcileri “Ryzen 9000″ adıyla geliyor

AMD’nin yaklaşan Zen 5 işlemcileri “Ryzen 9000″ adıyla geliyor

Eymen Taner Eymen Taner - - 2 dk okuma süresi
191 0
Zen 5

Donanım devi Gigabyte, AMD’nin yeni nesil işlemci serisinin “Ryzen 9000” adı altında üretileceğini doğruladı. Zen 5 tabanlı işlemciler bu yıl içinde piyasaya sürülecek. İşte detaylar

AMD Zen 5 mimarili işlemciler ufukta göründü

Asus ve MSI geçen hafta yeni nesil CPU desteğini doğrulamıştı ancak gelecek seri için kullanılacak adlandırmayı açıklamak yerine yalnızca “yeni nesil AMD Ryzen CPU’lar” ibaresine yer verdiler. Şimdi ise Gigabyte, mevcut AM5 anakartları (X670, B650 ve A620 serisi) AMD’nin yeni nesil işlemcileriyle uyumlu hale getiren en son AGESA 1.1.7.0 beta BIOS sürümünü kullanıcılara bildiren yeni bir Gigabyte basın bülteninde detaylı bilgiler sundu.

Ryzen 9000

Kod adlı “Granite Ridge” olan Ryzen 9000 serisi masaüstü işlemciler, Zen 5 mimarisine dayalı olacak ve 2022’nin sonlarında piyasaya sürülen Zen 4 tabanlı “Raphael” CPU’ların halefi olacak. AMD, Zen 5 tabanlı işlemcilerin bu yıl içinde piyasaya sürüleceğini zaten duyurmuş olsa da, doğrulanmamış söylentiler, yeni nesil işlemcilerin Haziran ayında Computex 2024‘te sergilenebileceklerini gösteriyor.

Yakın tarihli bir sızıntı ayrıca, Zen 5’in çekirdeklerinin Zen 4’ten yüzde 40 daha hızlı olabileceğini ve muhtemelen yeni nesil işlemcileri öncekilerden önemli ölçüde daha güçlü hale getirebileceğini öne sürdü. Bu bağlamda, Zen 4’e göre daha iyi performans ve verimlilik sunacak. Bu CPU’ların mevcut AM5 anakartlar tarafından desteklenecek olması da birçok kullanıcıyı yükseltmeye teşvik edebilir. Peki, sizler bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi bizimle yorumlar kısmından paylaşabilirsiniz.

What’s your Reaction?
1
0
1
0

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir