Teknoloji Kampüsü

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Otomobil
  4. »
  5. Apple Car için yolun sonu: Otomobil projesi iptal edildi!

Apple Car için yolun sonu: Otomobil projesi iptal edildi!

Eymen Taner Eymen Taner - - 2 dk okuma süresi
87 0
apple car

Apple, yaklaşık 10 yıldır üzerinde çalıştığı tamamen otonom otomobil projesi için nihai kararını verdi! Milyarlarca dolar yatırım, yönetici değişiklikleri ve onlarca söylentinin ardından Apple Car projesi için yolu sonu gözüktü.

Bloomberg’den Mark Gurman’ın yeni raporu, Apple’ın otomobil projesini resmi olarak iptal ettiğini ve bu proje üzerinde çalışan yaklaşık 2.000 çalışana haber verildiğini söylüyor.

Apple Car projesinin akıbeti

Bu değişikliğin bir parçası olarak Apple, CEO Tim Cook’un yılın ilerleyen aylarında hakkında daha fazla açıklama yapmasını beklediğimiz üretken yapay zeka projelerine odaklanacaklarını ve bu bağlamda Apple Car üzerinde çalışan birçok çalışanı, şirketin yapay zeka bölümüne taşıyacaklarını bildirdi.

apple araba

Apple, Project Titan olarak bilinen tam otonom özelliklerle donatılmış bir araç üretme çabaları hakkında resmi bir açıklama yapmamıştı. Ancak yıllardır süregelen bir dizi sızıntı, şirketin hiçbir deneyimi olmadığı “otomobil” kategorisine genişleme hırslarını ortaya çıkardı. 2014 yılında Apple ilk olarak, sürücüler için devralmaya hazır bir uzak komuta merkezi ile pedalsız veya direksiyon simidi olmadan tamamen kendi kendine giden bir araba üretmek istedi. Ancak son yıllarda Apple’ın bu projesinde geri adım attığı ortaya çıktı. Yeni raporlar, Apple’ın 2028’de piyasaya sürülebilecek arabasının, tamamen otonom bir araçtan ziyade Tesla‘ya benzer bir elektrikli otomobil olacağını öne sürmüştü.

Project Titan ayrıca birden fazla yönetici değişikliğinden geçti. 2021’de Apple, daha önce Apple Watch gelişimini denetleyen yönetici Kevin Lynch’i, Project Titan’ın önceki başkanı Doug Field’ın Ford’a gitmesinden sonra araba bölümünün başına atamıştı.

Peki, siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi bizimle yorumlar kısmından paylaşabilirsiniz.

What’s your Reaction?
0
0
0
0

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir