Teknoloji Kampüsü

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Haberler
  4. »
  5. Apple otomobil yolda mı? Yeni tarih ortaya çıktı!

Apple otomobil yolda mı? Yeni tarih ortaya çıktı!

Eymen Taner Eymen Taner - - 2 dk okuma süresi
76 0
apple otomobil

Apple’ın yaklaşık on yıldır süregelen tamamen otonom otomobil projesi için yeni detaylar ortaya çıktı. Bloomberg‘in haberine göre şirket, sürücüsüz otonom sürüş yeteneklerinden bir miktar taviz verecek. İşte Apple otomobil için yeni ayrıntılar

Seviye 2+ otonom sürüş sistemi kullanılacak

Apple, otomobil projesinin başında hedeflediği sürücüsüz, tamamen otonom bir araç üretme ideallerinden vazgeçmek zorunda kalmıştı. Sonrasında, Project Titan olarak adlandırılan Apple’ın elektrikli araba projesi için otonom özelliklerinin, tam otomasyon 5. seviyeden bazı durumlarda tam otomasyon 4. seviyeye ve şimdi ise Seviye 2+‘ya (kısmi otomasyon) düşürüldüğü bildirildi.

Seviye 2+, sürücünün tüm dikkatini gerektirirken, şerit merkezleme ve frenleme / hızlanma desteği gibi sınırlı kendi kendine sürüş özelliklerini, otomobilin sunacağı anlamına geliyor. Bu bağlamda, Tesla’nın sınırlı otonom özelliklerine benzer bir sistem olacak.

apple

Project Titan, yönetici değişiklikleri ile karmaşık bir hal aldı. Apple Başkan Yardımcısı Kevin Lynch, 2021 yılında projeyi devraldı ve Apple’ın yönetim kurulunun baskısından sonra yeni bir strateji belirlemek için Apple CEO’su Tim Cook ile birlikte çalıştı. Bu bağlamda, ilk Apple otomobilin lansmanı için 2028 yılının belirlendiği aktarıldı.

Apple yaklaşık on yıldır tam otonom sürüş teknolojisi üzerinde çalışıyor ancak sürücüsüz bir otomobil inovasyonunun gerçekçi olmadığını kabullenmek zorunda kaldı. Bu doğrultuda, Tesla vari bir elektrikli araç üretmek Apple için daha olası gözüküyor.

Peki, siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Apple, otomobil projesinde başarılı olabilecek mi yoksa daha önce otomobil üreten diğer rakiplerinin gerisinde kalma korkusu mu yaşıyor? Görüşlerinizi bizimle yorumlar kısmından paylaşabilirsiniz.

What’s your Reaction?
3
0
0
0

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir