Teknoloji Kampüsü

 1. Anasayfa
 2. »
 3. Haberler
 4. »
 5. Valorant FPS artırma yöntemleri (2024)

Valorant FPS artırma yöntemleri (2024)

Eymen Taner Eymen Taner - - 4 dk okuma süresi
2003 0
valorant fps artırma

Dünya çapında en çok oynanan online rekabetçi oyunlar arasında yer alan Valorant için FPS artırma yöntemleri ülkemizde de birçok oyuncunun dikkatini çekiyor. Bu rehberimizdeki performans ayarlarından sonra optimizasyon konusunda sorun yaşayan hiçbir PC’nin kalmayacağını umuyoruz. İşte en güncel Valorant FPS artırma yöntemleri

Valorant gibi rekabetçi oyunlar için optimal düzeyde FPS değerleri elde etmek önem arz ediyor. Bu bağlamda, oyun deneyimini artırmak ve daha hızlı refleksler sergilemek oyuncuların en büyük beklentisi. Valorant FPS değerlerini artırmak için çeşitli oyun içi ve oyun dışı ayarlar bulunuyor. Sisteminizin donanım ve yazılım özelliklerine göre en etkili yöntemleri sizler için derledik.

Valorant oyun içi grafik ayarları

Valorant’ta FPS değerlerini etkileyen en önemli faktör elbette her oyunda olduğu gibi grafik ayarları. Oyun içi grafik ayarlarını, PC donanımıza göre optimize etmenizi öneriyoruz. Oyunun Grafik Kalitesi ayarları üzerinden çeşitli görüntü düzenlemeleri yapabilmeniz mümkün. Bu bağlamda, çözünürlük ve grafik ayarlarını düşürmek FPS’yi artıracaktır.

Ancak Darboğaz gibi nadir durumlarda, yani en yaygın görüldüğü şekilde işlemcinin ekran kartını besleyemeyecek güçte olmasından dolayı performans kısıtlamalarının görüldüğü durumlarda, ekran kartına yük bindirmek için çözünürlük ve grafik ayarlarını yükseltmeniz çözüm olabilir. Aynı zamanda Darboğaz, birçok bilgisayar bileşeninde görülebilir.

Ekran kartı sürücüsünü güncelleyin

Bu yöntem sadece Valorant için değil, bilgisayarınızdaki birçok işlem için performans artıran bir husus. Dolayısıyla ekran kartı sürücüsünü her daim güncel tutmanızı öneriyoruz. Valorant’ta FPS Drop olarak adlandırılan ani FPS düşüşleri yaşıyorsanız, bu ekran kartı yazılımını güncellemenize işaret ediyor olabilir.

En son sürümü indirmek için ekran kartı üreticinize göre Nvidia veya AMD web sitesini ziyaret edebilirsiniz. Aynı zamanda Nvidia GeForce Experience ve AMD Software: Adrenalin Edition programlarıyla otomatik sürücü güncelleme mümkün.

Windows Güç Planı ayarını düzenleyin

Windows güç planı, farklı güç modları ile sistem performansını ayarlamanızı sağlıyor. Bunun için Güç tasarrufu, Dengeli ve Yüksek performans olmak üzere güç modları bulunuyor. Valorant’ta FPS değerini artırmak için Yüksek performans seçeneğini aktifleştirmenizi öneriyoruz. Windows 11’de Güç modunu değiştirmek için Başlangıç > Ayarlar > Sistem > Güç & pil yolunu takip edin

Valorant’ı öncelikli ayarlayın

Görev yöneticisi üzerinden uygulamalara çalışma önceliği verebilirsiniz. FPS’yi artırmak için Valorant’ı öncelikli olarak ayarlamak optimum bir performans için bir diğer yöntem olarak karşımıza çıkıyor. Bunun için:

 1. Görev yöneticisini açın.

 2. Detaylar sekmesine giriş yapın.

 3. VALORANT.exe dosyasını bulduktan sonra sağ tıklayın.

 4. Açılan menü içerisinde Öncelik Ayarla’yı seçin.

Maalesef bu ayarı oyunu her başlattığınızda tekrarlamanız gerekiyor.

Başlangıç uygulamalarını kaldırın

Windows başlatmasıyla birlikte otomatik olarak çalışmaya başlayan bazı uygulamalar arka planda çalışarak bilgisayarınıza gereksiz yük bindirebilir. Bu bağlamda, oyun performansınız düşebilir.

 • Görev Yöneticisini açın.
 • Başlangıç sekmesine giriş yapın.
 • Devre dışı bırakmak istediğiniz uygulamaları düzenleyin.
What’s your Reaction?
3
0
0
2

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir