Teknoloji Kampüsü

  1. Anasayfa
  2. »
  3. İşletim Sistemleri
  4. »
  5. Windows 11’in Gereksinimleri Artıyor: Minimum 16 GB RAM İsteyecek

Windows 11’in Gereksinimleri Artıyor: Minimum 16 GB RAM İsteyecek

Eymen Taner Eymen Taner - - 2 dk okuma süresi
48 0
Windows 16 GB

Microsoft, AI PC’ler için minimum RAM bellek kapasitesini yükseltiyor. Bu bağlamda 16 GB, Windows AI hızlandırmalı PC’ler için minimum RAM yapılandırması olacak. Peki, sistem gereksinimindeki bu artış neden kaynaklanıyor?

Windows 11’e 16 GB RAM standardı geliyor

TrendForce, Microsoft Copilot hakkında yaptığı basın açıklamasında, “Microsoft, AI PC’lerde DRAM’i 16 GB olarak belirledi” dedi. DRAM kapasitesindeki bu artış, yakın zamanda tanıtılan AI hızlandırmalı bilgisayarların yoğun bellek ihtiyacına sahip olacağını gösteriyor. Böylece yeni nesil NPU’lar ve yüksek RAM kapasiteleri ile birlikte, Windows 11 işletim sisteminin bulut tabanlı Copilot yapay zeka özellikleri tam teşekküllü bir şekilde kullanılabilecek.

copilot

Sistem gereksinimindeki bu artış, bulut tabanlı hızlandırmanın yanı sıra Microsoft’un yerel hızlandırma için NPU birimi gibi bazı temel donanım özelliklerine dayanıyor. Aynı zamanda LLM‘lerin oldukça fazla belleğe ihtiyaç duyduğunu söyleyebiliriz. Böylece Windows 11’in, Copilot AI özellikleri için minimum bellek gereksimi 16 GB’a ulaştı. Bu gelişme, DRAM endüstrisi için iyiye işaret ediyor.

Peki, siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? PC’lerin minimum 16 GB kapasitelere ulaşacak olması sizi heyecanlandırıyor mu? Görüşlerinizi bizimle yorumlar kısmından paylaşabilirsiniz.

What’s your Reaction?
1
0
0
0

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir