Teknoloji Kampüsü

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Haberler
  4. »
  5. Apple Music ile Spotify Arasında Rekabet Artıyor

Apple Music ile Spotify Arasında Rekabet Artıyor

Teknoloji Kampüsü Teknoloji Kampüsü - - 2 dk okuma süresi
70 0

Ürünleriyle teknoloji dünyasında yer edinen marka Apple, dinleyicilerini düşünerek onlara daha yüksek bir müzik kalitesi sunmak istiyor ve şirket, Spatial Audio ile çalışmalarının karşılığını alıyor.

Kullanıcılarına daha iyi bir deneyim sunmak isteyen Apple,  kendi kurduğu ekosistem ile kararlılıkla çalışmalarına devam etmekte. Şirketin bu seferki amacı Apple Music uygulamasını güçlendirmek adına yoğun mesai harcıyor. Hatırlarsanız geçtiğimiz yılın Mayıs ayında Dolby Atmos ve Lossless Audio özelliklerine sahip yeni Uzamsal Sesi kullanmaya başlamıştı. Son bir yıldır müzik kalitesini yükseltmek için çalışan şirket, sıkı çalışmaları ile birlikte başlattığı  WWDC konferansında Uzamsal Ses özelliğini Apple Music kullanıcılarının ses deneyimlerini arttırmak için getirmişti. Birçok kişinin ilgisini çeken bu özellik Apple tarafından Apple Music uygulamasının kullanıcılar tarafından beğenilip beğenilmediği ile ilgili bir istatistik paylaştı. İstatiğe göre kullanıcılar, Spatial Audio ile yeniden düzenlenen müzikleri daha çok dinliyorlar.

Apple’da çalışan içerik sorumlusu Rachel Newman’a göre bunun en önemli nedenlerinin arasında Spatial Audio’nun yanı sıra aynı dönemde kullanılmaya başlanılan kayıpsız ses özelliği de bulunuyor.

The Weeknd, 2016’da çıkardığı “Starboy” albümünü Spatial Audio stüdyolarında yeniden düzenleyerek yeniden yayınladı. Yayınla birlikte albümün dinlenme oranı yüzde 20 oranında arttı. Ayrıca 1969 yılında yayınlanan The Beatles’ın “Here Comes the Sun” şarkısının dinlenmesi, düzenlemelerin ardından yüzde 50 oranında arttı.

Şirket artık “kayıpsız ses” özelliği ile kütüphanesindeki tüm içerikleri sunuyor. Bu da tabiki uygulamanın başarısına başarı katıyor. Ancak Apple Music ve Beats Oliver Schusser’den sorumlu başkan yardımcısına göre asıl aslan payı Spatial Audio’ya ait.

What’s your Reaction?
5
8
2
0

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir