Teknoloji Kampüsü

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Haberler
  4. »
  5. Apple Patentlerine Göre Tasarlanan “Apple Car”

Apple Patentlerine Göre Tasarlanan “Apple Car”

Teknoloji Kampüsü Teknoloji Kampüsü - - 2 dk okuma süresi
53 0

Apple üzerinde çalıştığı ve sır gibi sakladığı araç modelini Vanarama adlı İngiliz araç leasing şirketi Apple patentlerinden yola çıkarak sanal tasarımını hazırladığı gibi bir söylemde bulundu.

Uzun süredir bir otomobil üzerinde çalışan Apple, aracın tasarımını bir sır gibi saklamakta. Şirket her ne kadar elektrikli araç piyasasına hazırlansa da bu adımı henüz atmış değil. Şirketin sır gibi sakladığı tasarımını Vanarama adlı şirket Apple’ın araç tasarımını kendi reklamı için hazırladığını ve dolayısıyla gerçeklik payının ne kadar gerçekçi olduğu tartışılırken, Apple’ın araç tanıtımını bekleyenler için bir heyecan yarattı. Şirket, söz konusu tasarımı oluştururken Apple’ın sunduğu orijinal patentleri referans alarak araca dair render görüntüsünü çıkardı. Apple’ın olası aracı hakkında daha öncesinden pek çok tasarılar ortaya koyulup, çizildi fakat ilk kez Vanarama patentlere dayanarak aracın tasarımını yaptı.

Sanal tasarımda SUV gövdesinde alçak cam tavan, iç dizayn, göğüs bölgesini kaplayan ekran ile göze çarpıyor. Apple Car patentini göre sanal tasarımı yapılan otomobilin farları yeni çıkan elektrikli arabaların ince şerit tarzı görünümüyle karşımıza çıkmakta. Ayrıca ekran tasarımında tamamen kişileştirilebilen Siri entegrasyonu bulunuyor. 10 yıldır otomotiv ile ilgilendiğini ve  Apple Project Titan olarak bilinen projeye dair geçmişte yayınlanan raporlar ve haberler Apple’ın otonom sürüş ve araç içi bilgi-eğlence sistemlerine odaklandığını ortaya koyuyor.

What’s your Reaction?
16
8
1
3

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir