Teknoloji Kampüsü

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Haberler
  4. »
  5. Apple Vision Pro, Ağırlığından Dolayı Boyun Ağrılarına Neden Oluyor

Apple Vision Pro, Ağırlığından Dolayı Boyun Ağrılarına Neden Oluyor

Eymen Taner Eymen Taner - - 3 dk okuma süresi
80 0
Vision Pro

Apple, yeni inovasyonu olan Vision Pro adlı ilk nesil artırılmış gerçeklik (AR) başlığını WWDC 2023 etkinliğinde duyurmuştu. Ancak cihazın halen geliştirilme aşamasında olması Apple’ın da etkinlik sırasında belirttiği üzere çıkışını 2024 yılının başlarında yapmasına işaret ediyor. Aynı zamanda Apple Vision Pro‘nun ergonomik olarak bazı sorunlarının olduğu iddia edildi. İşte detaylar

Apple, Vision Pro’nun ağırlığı için yeni çözümler arıyor

Mark Gurman’ın son haber bültenine göre, test aşamasında Apple Vision Pro, AR gözlüğünü deneyimleme şansı bulan kullanıcılar, cihazın yaklaşık yarım kilo (453 gr) ağırlığının, çok fazla olduğunu, öyle ki sürekli kullanıma gerek duymadan kısa sürede bile ciddi boyun ağrılarına sebep olabileceğini belirtiyor.

 artırılmış gerçeklik

Apple, cihazın ağırlığını azaltmak için halihazırda zaten birkaç taviz vermişti. Cihazda gözlüklere yer verilmemesi ve ayrı, bağlı bir pil takımına sahip olması gibi. Ancak son raporlara göre, bu önlemlere rağmen Apple’ın, artırılmış gerçeklik başlığının rahatlığı konusunda endişeli olduğu ve gelecekteki modellerin ağırlığını azaltmayı umduğu söylendi.

Gelecekteki modellerinde baş üstü kayış kullanmayı düşünen Apple, bu sayede cihazlarında ağırlığı eşit bir şekilde dağıtabilecek. Apple Vision Pro’nun daha uygun fiyatlı rakibi Meta Quest 3’te halihazırda bulunan bu baş üstü kayış, AR gözlüğünü daha ergonomik daha getirmeyi mümkün kılıyor. Öte yandan Vision Pro’nun 3500 dolarlık fiyat etiketine karşılık, Meta Quest 3’ün 500 dolardan başlayan fiyatlarla satışa çıkacağını söyleyelim.

Meta Quest 3

Apple’ın şu anlık test aşamaları kısmen olumsuz sonuçlansa da şirketin bu sorunlara çözüm üretmek için önünde birkaç ay mevcut. Ayrıca Apple Vision Pro’nun yeni nesillerinin, gözlük takan kullanıcılar için manyetik reçeteli lenslere gerek olmayan farklı bir düzenek içereceği bildiriliyor. Peki, siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi bizimle yorumlar kısmından paylaşabilirsiniz.

What’s your Reaction?
0
0
0
0

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir