Teknoloji Kampüsü

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Haberler
  4. »
  5. Apple’dan GPT-4’ü yenebilecek yeni yapay zeka modeli: ReALM

Apple’dan GPT-4’ü yenebilecek yeni yapay zeka modeli: ReALM

Eymen Taner Eymen Taner - - 2 dk okuma süresi
156 0
ReALM

Teknoloji devi Apple, Siri sesli asistanın arka plan bağlamını ve belirsiz referansları anlamasına yardımcı olacak ve onu daha akıllı hale getirmek için tasarlanmış ReALM (Reference Resolution As Language Modeling) adlı yeni yapay zeka dil modelini tanıttı. İşte detaylar

Apple’ın yeni yapay zeka planları

Apple’ın merakla beklenen yapay zeka modeli, WWDC 2024‘te tanıtılacak iOS 18 sürümünün bir parçası olması beklenen yeni Siri 2.0 yükseltmesine güç verebilir, lakin bu modelin henüz ne zaman Siri’ye entegre edileceği belli değil.

Bu, Apple’ın son birkaç ay içindeki yapay zeka alanına yaptığı ilk girişim değil; yeni modeller, küçük cihazlarda yapay zekanın verimliliğini artırmaya yönelik araçlar ve ortaklıklar, yapay zekayı merkeze almaya hazır bir şirkete işaret ediyor.

ios 18

ReALM, Apple’ın hızla büyüyen yapay zeka araştırma ekibinin en son duyurusu ve özellikle mevcut modelleri iyileştirmeye, onları daha hızlı, daha akıllı ve daha verimli hale getirmeye odaklanan ilk model. Velhasıl şirket, belirli görevlerde OpenAI’ın GPT-4’ünden bile daha iyi performans gösterdiğini iddia ediyor. Yeni yapay zeka sayesinde örneğin, Siri gibi sesli asistanlarla etkileşim halindeyken arka plandaki görevler veya o an ekranda bulunan verilerle ilgili bağlama referanslar oluşturulabilecek.

Peki, siz Apple ReALM yapay zekası hakkında ne düşünüyorsunuz? Apple ileride yapay zeka alanında da en güçlü şirketlerden biri olabilir mi? Görüşlerinizi bizimle yorumlar kısmından paylaşabilirsiniz.

What’s your Reaction?
0
0
0
0

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir