Teknoloji Kampüsü

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Haberler
  4. »
  5. Apple’dan Avrupa’ya Özel App Store Geliyor

Apple’dan Avrupa’ya Özel App Store Geliyor

Eymen Taner Eymen Taner - - 2 dk okuma süresi
37 0
app store

Avrupa Birliği’nin yayınladığı Dijital Piyasalar Yasası (Digital Market Act – DMA) gereği birçok marka Avrupa’daki politikasında değişikliğe gitti. Bu bağlamda Apple’ın da, App Store uygulamasını önümüzdeki haftalarda ikiye böleceği ortaya çıktı. İşte sadece AB’ye özel uygulama!

Apple, App Store için Avrupa Birliği kurallarına uyacak

Bloomberg’e göre, teknoloji devi dışarıdan uygulama yüklemeye izin verecek Avrupa Birliği gereklilikleri öncesinde App Store’u önümüzdeki haftalarda ikiye bölmeyi planlıyor. Apple CEO’su Tim Cook da geçtiğimiz günlerde üçüncü taraf uygulama mağazalarını kullanabilme ve kullanıcıların uygulamaları dışardan yüklemelerine izin verme zorunluluğuna dikkat çekmişti.

Apple

Apple’ın App Store, FaceTime ve Siri gibi uygulamalarda, Avrupa’daki prensiplere göre DMA kapsamında çeşitli değişikliklere gideceği belirtildi. Aynı zamanda, DMA’ya uymayan şirketler devasa yaptırımlarla karşı karşıya kalacak. Öyle ki bir şirketin dünya çapındaki toplam cirosunun yüzde 10’una kadar veya tekrar eden suçlular için yüzde 20’sine kadar para cezası uygulanabilecek. Bu bağlamda Apple da üçüncü taraf marketler ve dışarıdan uygulama yüklemeye izin verme gibi çeşitli zorunluluklara sahip. Peki, siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Apple Avrupa’ya özel App Store’u çıkarabilecek mi? Görüşlerinizi bizimle yorumlar kısmından paylaşabilirsiniz.

What’s your Reaction?
0
0
0
0

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir