Teknoloji Kampüsü

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Haberler
  4. »
  5. Aralık Steam Donanım ve Yazılım Anketi Açıklandı: Intel ve Nvidia Üstünlüğü!

Aralık Steam Donanım ve Yazılım Anketi Açıklandı: Intel ve Nvidia Üstünlüğü!

Eymen Taner Eymen Taner - - 3 dk okuma süresi
41 0
steam donanım

Tüm dünyada oyuncuların gözdesi olan dijital oyun platformu Steam, kullanıcılarının katılımıyla Aralık 2023 Donanım ve Yazılım Anketini paylaştı. Aylık olarak paylaşılan bu anket; Intel, AMD, Nvidia gibi üreticilerin pazar rekabetini ortaya koyarak ileriye dönük yatırımlarının belirlenmesini sağlıyor.

İşte oyuncuların en çok tercih ettiği ekran kartı ve işlemciler!

Steam aralık ayı donanım verilerine göre oyuncuların en çok tercih ettiği ekran kartı üreticisi yüzde 74.8 ile Nvidia olurken en çok kullanılan model ise NVIDIA GeForce RTX 3060 oldu. Yeni nesil ekran kartlarının popülerliğinin gittikçe arttığını söyleyebiliriz. Onu hemen ardından GTX 1650 ve GTX 1060 takip ediyor. AMD’nin ekran kartı pazarında Nvidia’ya yetişmek için daha çok çabalaması gerekiyor. Öyle ki şirket sadece 15.96’lık bir pay elde edebildi. Mobil ekran kartların da ise RTX 3060 laptop GPU ilk sırada yer alıyor.

nvidia

İşlemci cephesine gelirsek Intel, AMD’nin önüne geçerek yüzde 65.64 ile listede ilk sırada yer aldı. Intel’in kendi içindeki en büyük payı, yüzde 21.6 kullanıma sahip 2.3 Ghz – 2.69 Ghz arasındaki işlemcileri oluşturuyor. AMD tabanlı işlemciye sahip kullanıcıların oranı ise yüzde 34.36 oldu. Intel’in uzun yıllardır işlemci pazarındaki bu popülaritesi AMD’nin tüm çabasına rağmen sürecek gibi görünüyor.

İşletim sistemlerinde ise beklenildiği üzere kullanıcıların neredeyse tamamı Windows işletim sistemini tercih ediyor. Steam kullanıcılarına göre, pastadaki en büyük dilim Microsoft’un pek istemeyeceği şekilde halen yüzde 53.45 ile Windows 10’a ait. Yüzde 41.95 payla onun en yakın takipçisi ise beklenildiği üzere Windows 11 oldu. Lakin, Windows 11’in aylardır süren bir yükseliş eğiliminin olduğunu söyleyebiliriz.

intel

Genel olarak değerlendirdiğimiz takdirde, Intel ve Nvidia hala oyun dünyasında en etkili seçenekler gibi gözüküyor. Peki, sizin seçeneğiniz bu rekabet karşısında ne olurdu? Bu konuyla ilgili olarak düşüncelerinizi bizlerle yorumlar kısmından paylaşabilirsiniz.

What’s your Reaction?
0
0
0
0

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir