Teknoloji Kampüsü

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Haberler
  4. »
  5. Bu Dönemin En Çok Satan Bilgisayar Markası Belirlendi

Bu Dönemin En Çok Satan Bilgisayar Markası Belirlendi

Teknoloji Kampüsü Teknoloji Kampüsü - - 2 dk okuma süresi
67 0

2022 yılında bilgisayar pazarı  yüzde 5’lik bir küçülme yaşarken bu dönemde en çok satışa imza atan üretici belirlendi.

ABD’de bulunan International Data Corporation’un (IDC) verilerine göre masaüstü, dizüstü ve iş istasyonunu kapsayan küresel PC pazarı 2022’nin ilk çeyreğinde yüzde 5,1 oranında azaldı.

COVID-19 nedeniyle bilgisayarlara yoğun bir talep olmuştu ve son iki yılda bilgisayar pazarı istikrarlı bir şekilde büyüme katetmişti. Fakat yüz yüze çalışma sistemine geçilmesi ile en büyük düşüş bu çeyrekte gerçekleşti. Yılın ilk çeyreğinde 80,5 milyon bilgisayarı sevkiyatı yapıldığı aktarılırken, bu dönemde en çok satan üreticilere baktığımızda ise 2021’in dördüncü çeyreğine ait verilerle aynı tablo karşımıza çıkıyor.

Lenovo liderliği vermedi

IDC’nin raporlarına göre Lenovo, 2022’nin ilk çeyreğinde 18,3 milyon satış yaparak yüzde 22,7 pazar payına ulaştı. Böylece dünyanın en popüler bilgisayar markası olan şirketin hemen ardından 15,8 milyon satışa imza atarak yüzde 19,7 pazar payına sahip olan HP gelirken; yüzde 17,1 pazar payıyla Dell üçüncü oldu.

Mart ayında yeni nesil Mac cihazlarını tanıtan Apple, bu dönemde 7,2 milyon bilgisayar satışı gerçekleştirerek yüzde 8,9 pazar payı elde etti. Bu sayede dördüncü en popüler bilgisayar üreticisi unvanı kazanan teknoloji devi, aynı dönemde yüzde 6,9 pazar payına ulaşan Tayvanlı rakibi ASUS’u geride bırakmayı başardı.

Acer’ın 5,4 milyon satışla yüzde 6,8 pazar payına sahip olduğu kaydedildi. Bu 5 ismin dışında kalan ve “Diğer” kategorisinde listelenen markalar ise 2022’nin ilk çeyreğinde toplam 14,5 milyon bilgisayar satışına imza atarak yüzde 18,0 pazar payına ulaştılar.

What’s your Reaction?
12
1
0
2

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir