Teknoloji Kampüsü

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Haberler
  4. »
  5. BYD, Türkiye’ye 1 milyar dolarlık fabrika yatırımı yapacak!

BYD, Türkiye’ye 1 milyar dolarlık fabrika yatırımı yapacak!

Barış Toku Barış Toku - - 3 dk okuma süresi
58 0
BYD Türkiye

İddialara göre, Çinli dev otomotiv üreticisi BYD, Avrupa’daki yeni fabrikası için Türkiye’ye 1 milyar dolarlık yatırım yapacak. Detaylar haberde.

Son dönemde ülkemizde ve Avrupa pazarında uygun fiyatlı araçlarıyla büyük beğeni toplayan BYD hakkında gündeme bomba gibi bir iddia düştü. Söylentilere göre, Çin merkezli ünlü otomobil üreticisi, yeni fabrikasını Türkiye’de kurmak amacıyla ülkemize toplamda 1 milyar dolar yatırım yapacak.

BYD yeni dev fabrikasını Türkiye’de kuracak

BYD Türkiye

Bugün ilk olarak Bloomberg tarafından paylaşılan habere göre, Çinli elektrikli otomobil üreticisi BYD, Türkiye’ye 1 milyar dolar değerinde yeni bir yatırım yapmaya hazırlanıyor. Şirketten üst düzey yöneticilerin aktardıkları bilgilere göre, firma söz konusu yatırımı pazartesi günü düzenlenecek bir törenle duyuracak.

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır, Mayıs ayında Bloomberg’e yaptığı açıklamada BYD ve Chery’nin Türkiye’de yatırım yapmaları konusunda ileri düzeyde görüşmelerin devam ettiğini belirtmişti.

Haberde, yetkililerin BYD ile yapılan görüşmelerin nihayet sonuçlandığını ve şirketin Avrupa’da Macaristan’a kuracağını duyurduğu ilk fabrikanın ardından Türkiye’de ikinci fabrikasını inşa edeceğini söylediği aktarılıyor.

İlginizi çekebilir: MG 2024 fiyat listesi: Fiyatlar ve yeni modeller neler?

Öte yandan, konu hakkında açıklamalarda bulunan otomobil dünyasına yakınlığı ile bilinen gazeteci Emre Özpeynirci, henüz kesinleşmiş bir durum olmadığını belirtiyor.

“Kesin bir şey yok‼️ Yetkililerle konuştum, durum şu; Kesin bir şey yok, bugüne kadar ki durum aynen devam ediyor. Yani görüşmeler sürüyor, değişiklik yok. İnşallah yatırım gelir tabi ama anlaşılıyor ki daha belli değil.”

Çinli otomotiv devinin yükselişi devam ediyor

BYD Türkiye

2023 yılı ile birlikte oldukça iyi bir çıkış yakalayan BYD için işlerin son dönemde daha da harika gittiğini söyleyebiliriz. Ünlü şirket yalnızca geçtiğimiz ay 341.658 adet araç satarak kendi aylık rekorunu kırmayı başardı.

Yine Geçtiğimiz ay sadece tamamen elektrikli tarafta ise145.179 araç satışı gerçekleştiren firma, bu alanda kendi rekorunun biraz gerisinde kaldı. Şirket mayıs ayında 146.395 adet tamamen elektrikli araç satışı gerçekleştirerek bir ilke imza atmıştı.

BYD, ek olarak 2024 yılının ilk yarısında 2023’ün aynı dönemine oranla yüzde 18 artış elde ederek toplam 726.153 adet tamamen elektrikli araç sattığını da duyurdu. Paylaşılan verilere göre, marka haziran ayında Çin dışındaki ülkelere 26.995 araç satmayı başardı.

Kaynak

What’s your Reaction?
0
1
0
0

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir