Teknoloji Kampüsü

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Bilgisayar
  4. »
  5. İlk bilgisayar ne zaman ve kim tarafından icat edildi?

İlk bilgisayar ne zaman ve kim tarafından icat edildi?

Eymen Taner Eymen Taner - - 3 dk okuma süresi
56 0
ilk bilgisayar

Bilgisayar; bilgi toplayan, depolayan, kullanıcı talimatlarına göre işleyen ve ardından sonucu döndüren elektronik bir makinedir. Günümüzde bu makineleri evde, işte ve dilediğimiz her yerde kullanabiliyoruz. Bu bağlamda, hayatımızı ziyadesiyle kolaylaştıran bu elektronik cihazlar ile multimedya işlemlerinden, haberleşme ve eğlenceye kadar çeşitli amaçları gerçekleştirebiliyoruz. Peki, dünyadaki ilk bilgisayar nasıldı? Hangi kullanım amacına sahipti? Bu makale doğrultusunda, elimizin altındaki bilgisayarları daha yakından tanımış olacağız.

Charles Babbage: Analitik Makine

İngiliz matematikçi ve mucit Charles Babbage, ilk programlanabilir bilgisayarın öncüsü olarak kabul edilir. 19. yüzyılın başlarında, “Analitik Makine” adını verdiği bir cihaz tasarladı. Bu makine, sadece basit aritmetik işlemler yapmakla kalmayıp, karmaşık matematiksel problemleri de çözebilecek ve hatta programlar çalıştırabilecekti. Babbage’ın vizyonu inanılmazdı, fakat ne yazık ki Analitik Makine’yi tamamlayamadı.

analitik makine

Ada Lovelace: İlk Programcı

Babbage’ın çalışmaları, Ada Lovelace adında genç bir matematikçiyi etkiledi. Lovelace, Babbage’ın tasarımlarını anladı ve Analitik Makine’nin nasıl programlanabileceğini gösteren notlar aldı. Bu notlar, bir bilgisayar programının ilk örneği olarak kabul edilir ve Lovelace’a “ilk programcı” unvanını kazandırır.

ilk programcı

ENIAC: İlk Modern Bilgisayar

Nihayet 1945 yılında, Babbage’ın hayali gerçek oldu. John Mauchly ve J. Presper Eckert, II. Dünya Savaşı sırasında balistik tabloları hesaplamak için tasarlanmış ENIAC (Elektronik Sayısal Entegrasyon ve Bilgisayar) adlı ilk elektronik bilgisayarı oluşturdular. ENIAC, 17.468 vakum tüpü, 7.200 kristal diyot ve 5.000 mantıksal devreden oluşan devasa bir makineydi. Bir odada kapladığı alanla bile etkileyiciydi. ENIAC, saniyede 5.000 işlem yapabiliyordu, bu da o zamanki mekanik hesaplayıcılardan çok daha hızlıydı.

ilk bilgisayar

Bugün kullandığımız bilgisayarların gelişim süreci, geçmişten günümüze şekillenen çeşitli hesaplama ihtiyaçları çerçevesinde tamamlanmıştır. Peki, sizler bilgisayarlar hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi bizimle yorumlar kısmından paylaşabilirsiniz.

What’s your Reaction?
1
0
0
1

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir